Hlavní navigace

Google, Facebook, IBM a Brno. VUT patří mezi světovou pětku v rozpoznávání řeči

29. 4. 2021

Sdílet

ArnetMiner AI 2000 Autor: ArnetMiner

Vysoké učení technické v Brně je mezi pěti nejvýznamnějšími institucemi na světě, které se zabývají rozpoznáváním řeči. VUT se řadí po bok společností Google, Facebook a IBM a americké univerzity Carnegie Mellon. Ukazuje to nový žebříček ArnetMiner AI 2000.

Mezi nejlepší na světě se dostali také tři výzkumníci z Fakulty informačních technologií VUT. Jan Černocký, Pavel Matějka a Lukáš Burget figurují v seznamu stovky nejvlivnějších výzkumníků v oboru.

“Do žebříčku nástroje ArnetMiner, který slouží k indexování a vyhledávání autorů, publikací a dat z oblasti počítačových věd, se brněnská technika dostala jako jediná instituce z ČR a její výzkumníci spolu s Tomášem Mikolovem, absolventem FIT, jako jediní Češi. Fakulta informačních technologií a výzkumná skupina BUT Speech@FIT patří do absolutní špičky v oblasti dolování dat z řeči dlouhodobě, letos bude hostit největší světovou konferenci v oboru InterSpeech 2021,” pochvaluje si brněnská univerzita.

Z VUT pochází několik zajímavých projektů, osobností a startupů zabývajících se strojovým zpracováním řeči. Kromě již zmiňovaného Mikolova byly například vytvořeny spin-offy v podobě firem Phonexia a ReplayWell. Zázemí a know-how do Brna láká pozornost, vývoj zde například otevřela firma Speechmatics se sídlem v Cambridge.

Další českou stopu v žebříčku lze nalézt také v případě IBM. To dlouhodobě v Praze provozuje výzkumné centrum zaměřené na práci s řečí a technologii Watson.

ArnetMiner hodnotí rovněž nejvlivnější země v oboru. Tam už se Česká republika nedostala. Pětici tvoří Spojené státy, Kanada, Velká Británie, Německo a Čína.

VUT se do žebříčku jako organizace dostalo poprvé. Loni se ale mezi jednotlivci umístil ještě Ondřej Glembek. Minulý rok vypadala sestava nejvlivnějších organizací takto: Apple, Google, Facebook, Johns Hopkins University a Carnegie Mellon University.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).