Hlavní navigace

Google News se po sedmi letech vrací do Španělska

3. 11. 2021

Sdílet

Google News - mobilní aplikace Autor: Depositphotos

Zpravodajský agregátor Google News se začátkem příštího roku vrátí na španělský trh. Google to oznámil na svém blogu. Firma španělské Google News zavřela na konci roku 2014. Šlo o reakci na nový španělský zákon, který dával vydavatelům médií povinnost požadovat od agregátorů poplatky za používání jejich obsahu online.

Google platit odmítl a vydavatelé neměli podle zákona možnost vyjednat si s ním individuální dohody nebo licenční poplatky nepožadovat. Španělské Google News se proto 16. prosince 2014 odmlčely. 

Současný návrat do Španělska Google zdůvodňuje tím, že tamní parlament odsouhlasil implementaci evropské copyrightové směrnice, která dává vydavatelům možnost uzavírat s Googlem samostatné smlouvy.  

Směrnice dává vydavatelům zpravodajských médií právo požadovat za požívání jejich obsahu licenční poplatky. Výjimkou jsou prosté odkazy a „velmi krátké úryvky“, které směrnice přesně nedefinuje. Je tak na jednotlivých členských státech, aby se s touto definicí nějak vypořádaly.

Google oznámil, že s vydavateli v řadě evropských zemí diskutuje o tom, co bude pod „velmi krátké úryvky“ spadat a jak vydavatele odmění za zobrazování delších částí jejich textů (říká tomu Extended News Preview)

V některých zemích, včetně Česka, už s vybranými vydavateli Google uzavřel smlouvy o zobrazování jejich obsahu přes službu Google News Showcase. Google za to médiím platí (firma Internet Info, vydavatel Lupy, je jednou z českých společností, které tuto smlouvu s Googlem mají uzavřenu – pozn. redakce).  

Českou implementaci copyrightové směrnice obsahuje návrh novely autorského zákona, který na konci letošního října schválila vláda. Návrh odsouhlasila už podruhé, protože napoprvé jej sněmovna nestihla projednat. Měl by se teď dostat na pořad jednání nové sněmovny. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 4. 11. 2021 14:09

    brk

    Dá se nějak dostat na počítači ke stejnému zpravodajskému výběru, který Google automaticky nějak generuje na levé ploše Androidu?

    Na tom Adroidu to je super, tam se tak ze 2/3 trefí s články, které mě zajímají. Když kouknu na news.google.com, tak to je takový divný výběr, který mě spíš nezajímá. Na počítači i v telefonu jsem přihlášený ke Google stejným účtem.