Hlavní navigace

Google spustil experiment Blob Opera, zapojit se můžete i bez hudebního sluchu

18. 12. 2020

Sdílet

Blob Opera Autor: Printscreen, Lupa.cz

Internetový gigant Google spustil experiment jménem Blob Opera. V něm můžete pomocí myši ovládat čtveřici „zpěváků“ a vytvářet tak vlastní písně. Zpěv generuje umělá inteligence a poslouchatelného výsledku dosáhnete, i když nemáte hudební nadání. Projekt vznikl za přispění umělce Davida Li.

Google spustil experiment Blob Opera.
Autor: Printscreen, Lupa.cz

Google spustil experiment Blob Opera.

Algoritmus stojící za hlasy blobů se naučil zpívat z nahrávek, které poskytli živí umělci, tenorista Christian Joel, basista Frederick Tong, mezzosopranistka Joanna Gamble a sopranistka Olivia Doutney. V aplikaci ale skutečné hlasy nezní. Umělá inteligence se poslechem živých umělců pouze naučila, jak má operní hlas znít a ten potom generuje.

Bloby uživatelé ovládají pomocí myši, kdy pohybem nahoru a dolů určujete výšku znějícího tónu a pohybem doprava či doleva pak měníte samohlásky, které animované postavičky zpívají. Umělá inteligence pak mění ostatní hlasy tak, aby zněly harmonicky. Pokud vám se vám výsledek líbí, můžete ho i nahrát a nasdílet. Pro méně talentované skladatele jsou k dispozici i předpřipravené vánoční písně jako Tichá noc nebo Rolničky.

Umělou inteligencí generovaná opera není zdaleka první experiment tohoto druhu, který Google představit. Prostřednictvím projektu Google Arts & Culture můžou uživatelé například prozkoumávat ruiny starověké Palmýry, řešit uměleckou hádanku nebo se podívat na Monetův obraz Lekníny a japonský můstek

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář a moderátor, redaktor Lupa.cz a spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve působil také v marketingu a pracoval ve státní správě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).