Hlavní navigace

Heuréka, LMC a další české firmy se připojily k dopisu Evropské komisi proti chování Googlu

13. 11. 2020

Sdílet

K otevřenému dopisu evropské komisařce Margaret Vestagerové, který si bere na paškál chování Google na internetových trzích, které ovládl, se připojilo také osm českých firem a institucí.

Dopis kritizuje křivení trhu v oblastech, kde Google na internetu dominuje a připojilo se k němu celkem 165 evropských firem a dalších subjektů. Z českých hráčů jej podepsala Heureka, LMC (Jobs.cz), Glami, Favi, Invia, Biano, Unie vydavatelů a mediální dům CZECH NEWS CENTER (Hledejceny.cz).

Společnosti si evropské komisařce stěžují na to, že současné chování Googlu ohrožuje evropské firmy a služby napříč různými odvětvími. Vedle srovnání cen produktů jde například o ubytování, cestování nebo volná  pracovní místa. Z velkých evropských značek dopis podepsaly například společnosti Booking.com, Flixbus nebo Yelp.

„Dopis je impulzem k tomu, aby Evropská komise pomohla zamezit zneužívání dominantního postavení vyhledávače Google pro zvýhodňování jiných Google služeb, aniž by Google umožnil vstoupit do tohoto prostoru konkurentům formou volné soutěže,“ říká Jan Zajíc, CEO Favi.cz.

„Chování Googlu v rámci nakupování zboží je velmi nebezpečný precedens, protože ohrožuje spoustu služeb a firem napříč různými odvětvími. K těmto aktivitám se otevřeně připojujeme už dlouhodobě. Chceme poukazovat na to, že i v online prostředí je dominantní postavení velmi nebezpečné, a v konečném důsledku ohrožuje byznys i spotřebitele,” dodává Tomáš Braverman, CEO Heureka Group.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 14. 11. 2020 18:38

  lazywriter

  By mě zajímalo, kolik z těhle firem nepoužívá třeba GA, aby Googlu nedávali data o svém provozu. Protože jestli to dělají a pak brečí, tak jsou buď pokrytci nebo hlupáci nebo oboje.

 • 15. 11. 2020 21:51

  noob

  Perfektní postřeh. Z těch českých firem, vyjmenovaných v textu, mají na svém webu Google Tag Manager, nebo Analytics úplně všichni :)

 • 16. 11. 2020 9:00

  Uzivatel_tohoto_jmena_jiz_existuje

  je normalni, ze firmy spolu spolupracuji apod. a na strane druhe se zaluji... proste je to forma zpusoby jak se domluvit.. na tom bych nevidel nic spatneho..

  jen vtipny je postoj treba heureky, kdyz breci ze dominantni hrac nekde ma svoje podminky a nuti vsechny okolo je plnit...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).