Hlavní navigace

Hlavenka, Obluk a spol. rozjíždí asociaci českých angel investorů do startupů

2. 3. 2020

Sdílet

Czech Business Angel Association, CBAA

Jiří Hlavenka (Computer Press, NetDirect, Kiwi.com a další), Karel Obluk (AVG), Petr Skrla a uskupení Keiretsu, Garage Angels a Fazole Ventures rozjíždějí Czech Business Angel Association (CBAA). To má zastupovat zájmy takzvaných byznys andělů (business angels), kteří vkládají úvodní sumy peněz do startupů v jejich počátečních fázích.

„Chceme rozvíjet aktivní vztahy mezi investory a startupy, abychom vytvořili základ pro jejich spolupráci. Rádi bychom také vzbudili zájem u těch, kteří dosud o investování do startupů mnoho nevěděli nebo měli pocit, že se jich to netýká. Business angel nemusí být nutně miliardář, v USA jsou angel investory běžně například lékaři nebo právníci. V každém případě ale investují své vlastní peníze,“ vysvětluje Karel Obluk.

Obluk už se aktivitám kolem andělského investování začal věnovat dříve. Společně s Hlavenkou a dalšími minulý rok rozjel volné uskupení Garage Angels. Společně například nedávno investovali do tří českých e-commerce projektů.

CBAA plánuje „podpořit vzdělávání investorů, chce pomáhat vytvářet profesionální standardy a kvality jednání.“ Zájmy českých angel investorů bude zastupovat i vůči státu. CBAA se chce rovněž propojit s podobnými organizacemi v zahraničí. Organizace ostatně vznikla díky inspiraci Rakouskem, Velkou Británií a Skandinávií.

Členství je otevřeno individuálním investorům a investičním klubům a sdružením. Podmínkou je dodržování etického kodexu. Jeho hlavním bodem je investovat ve prospěch startupu a zároveň zakazuje zneužívání sítě CBAA pro získávání vlastních klientů

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).