Hlavní navigace

Karel Obluk: Investoři v Česku si od startupů berou příliš velké podíly, to firmy dusí

9. 4. 2019
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Karel Obluk je jedním ze členů Garage Angels, kteří chtějí rozdmýchat prostředí angel investorů v Česku.

Podle Světové banky je v České republice nedostatečně rozvinuté prostředí s takzvanými angel investory. Jde o jednotlivce, kteří vkládají peníze do startupů v jejich počátečních fázích. Stojaté vody chce nyní více rozdmýchat nově zformované uskupení nesoucí název Garage Angels.

Jeden ze zakládajících členů Garage Angels Karel Obluk, který mimo jiné působí ve fondu Evolution Equity Partners a který patřil do vedení AVG (technický i výkonný ředitel), v rozhovoru pro Lupu přibližuje, jaké plány tito andělé mají. V Evolution Equity mimo jiné působí zakladatel Cognitive Security Michal Pěchouček (startup koupilo Cisco) nebo J. R. Smith, bývalý ředitel AVG, zatímco v Garage Angels jsou vedle Obluka také Jiří Hlavenka a další.

Jakou formu Garage Angels mají? Budete postupovat nějak organizovaně, nebo se spíše „nezávazně radit“?

Jsme volné sdružení, působíme ve svém „volném čase“, a rozhodně jsme tedy blíže onomu „nezávazně se radit“. Jsme jen „klub“ jedinců, kteří se primárně věnují jiným projektům a práci, nicméně které spojuje snaha ve svém volném čase pomáhat rozvoji regionu a podnikatelského prostředí v něm. Na druhou stranu ale chceme i působit osvětově a zlepšovat povědomí o investování, ať už andělských investicích, tak „co čekat“ od případných dalších investičních kol a institucionálních investorů.

Do kolika startupů byste chtěli ročně vstoupit, nebo nemá smysl si takové věci stanovovat? A jaké částky jako jednotliví investoři chcete v rámci jedné investice realizovat?

Jak snad vyplývá i z výše uvedeného textu a záměru, takovéto cíle si v dané chvíli nemá smysl stanovovat. A výše investic záleží na jednotlivých příležitostech a na jednotlivých členech klubu.

Jaká je celková částka peněz, které máte k dispozici?

Jsme velmi volné zájmové sdružení, rozhodně nedáváme nyní dohromady nějaký balík peněz stranou na investice. Finanční možnosti jednotlivých členů jsou velmi rozdílné. Záměr je ale stejný, a to podpořit podnikatelské prostředí a začínající podnikatele především v našem regionu, podílet se na projektech zajímavých pro jednotlivé členy klubu a také při tom investované peníze zhodnotit. Nejsme však investiční fond, takže možnosti, cíle i prostředky jsou odlišné.

Jak velké podíly si v investovaných firmách budete brát?

Je to velice individuální, nicméně vždy bychom se měli držet principu „andělského investování“, což znamená, že podnik stojí a padá s týmem. Je to podnikatel a jeho tým, kdo buduje firmu, my jen pomáháme financemi, radou, zkušenostmi, kontakty. Musí být navíc prostor pro další investiční kola, pokud se firma začne opravdu rozvíjet. Z toho logicky vyplývá, že podíl by měl být zásadně menšinový. Jestli to je 10, 20 nebo 30 procent, závisí velice na typu firmy a plánech rozvoje do budoucna.

Karel Obluk
Autor: Evolution Equity Partners

Karel Obluk

Jak dlouho si budete chtít podíly držet?

To souvisí i s odpovědí výše. Pro někoho může být zajímavé investovat i do firem na velice dlouhou dobu, typicky ale andělský investor chce zhodnotit své prostředky buď následným prodejem společnosti (tzn. včetně vstupu na burzu, pokud to vezmu do „maxima“), nebo prodejem svých podílů při pozdějších investičních kolech. Nicméně to není pravidlem a skutečně záleží velice na jednotlivých projektech a investorech.

Přikláníte se k názoru, že si obecně investoři ve střední a východní Evropě na začátku berou příliš velké podíly, kvůli čemuž se pak může stát i to, že se udusí další rozvoj firmy?

Ano, naprosto souhlasím. Toto tvrdím opakovaně a setkávám se s tím často jako partner našeho fondu Evolution Equity Partners.

Souhlasíte s tvrzením Světové banky, že prostředí angel investorů v Česku není rozvinuté? Co za tím stojí a jak velký blokátor rozvoje to je?

Naprosto s tím souhlasím a ostatně jsem při přípravě té zprávy s experty Světové banky spolupracoval. Zpráva Světové banky podle mne také dobře popisuje možné důvody, zejména nedostatečné povědomí o investování a zkreslené představy veřejnosti (například to, že „startup = státní dotace“), složité investiční prostředí a podobně. Existují poměrně jasná data, jak z rozvinutých ekonomik (US, UK, Nový Zéland, Austrálie), tak z rozvíjejících se ekonomik (v Asii, Jižní Americe i Africe), která potvrzují, že rozvoj business angel investic znamená podporu malého podnikání a přímou podporu vzniku pracovních příležitostí, a to bez nutné finanční účasti státu. Tedy jednoznačné plus pro ekonomiku, všechny daňové poplatníky a pro celou společnost.

Kolik v Česku ročně vidíte projektů, které teoreticky mají šanci, ale rozvoj nezvládnou kvůli neexistenci angel investorů?

Netroufám si zatím odhadnout počet takových projektů, řádově jich budou jistě minimálně desítky. Důležité je však také nastavit správná očekávání podnikatelů a porozumění, co jsou andělské investice a co od investorů čekat. To je jedním z úkolů, které si také klademe za cíl. Lepší porozumění a pochopení základních principů tohoto typu investic je nezbytným předpokladem pro zvýšení počtu podnikatelů, kteří budou mít zájem hledat andělské investice.

Existují v Česku investoři a odborníci, kteří kromě technické části také skutečně umí pomoci s globálním obchodem?

Zcela jistě, podívejte se jen, kolik zde vzniklo úspěšných firem. Pokud by se alespoň z části z těchto úspěšných podnikatelů stali andělští investoři, zcela jistě by pomohli mnoha dalším začínajícím firmám i s globálním obchodem. Vidím také trend, kdy lidé, kteří vydělali na ICT firmách a projektech, nyní peníze dále investují do startupů.

Jak probíhá hledání projektů, které vás zajímají?

Teprve začínáme, náš klub zatím nemá žádnou metodiku vyhledávání a ani ji v nejbližší době nechystáme. Spoléháme se na zájem podnikatelů samých.

V jaké oblasti má nyní Česko nejzajímavější startupy? Je to stále kybernetická bezpečnost či strojové učení?

Tady je můj pohled jednoznačně zkreslený tím, že působím především jako partner fondu Evolution Equity, který je jednoznačně zaměřen na vámi zmiňované oblasti. Kromě toho investujeme jak v Evropě, tak v Severní Americe. Z tohoto pohledu Česká republika nijak zásadně nevybočuje. Jako business angel nemám zatím dostatečný přehled. Samozřejmě jsem se dosud vždy díval především na projekty z oblastí, které mne zajímají a kde mohu nejvíce pomoci. Klub andělských investorů Garage Angels i proto sdružuje jedince s různou zkušeností a znalostmi z různých oborů a zatím se nechceme nějak striktně profilovat.

Máte zájem vaše angel aktivity nějak propojit i s Evolution Equity Partners?

BRAND23 Workshop

Mé působení v Evolution Equity Partners tímto není nijak dotčeno a věnuji se mu naplno. První fond je zatím velmi úspěšný, nedávno jsme otevřeli již druhý fond a vidíme pro něj spoustu investičních příležitostí jak v Evropě, tak v Severní Americe.

Podpora business angel komunity v České republice je projekt, kterému se já sám věnuji ve volném čase, stejně jako občas přednáším na univerzitách nebo poskytuji mentoring startupům v Česku i v zahraničí (například CylonLab ve Velké Británii). A ve skrytu možná trochu doufám, že díky tomu tady v Česku třeba vyroste v budoucnu i nějaká zajímavá firma, do které bych (v již mnohem pokročilejší fázi rozvoje) mohl investovat i náš fond.

Autor článku

Reportér serveru Lupa.cz, dříve redaktor deníku E15, týdeníku Euro a webu Connect.cz. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).