Hlavní navigace

Hospodářská komora chystá aplikaci pro potvrzování bezinfekčnosti podniků i zákazníků

26. 4. 2021

Sdílet

Žít bezpečně - mobilní aplikace - covid-19 Autor: Hospodářská komora

Do některých provozoven má být podle plánů vlády nejspíš možný vstup jen lidem očkovaným, v nedávné době otestovaným nebo těm, kteří covid-19 v posledních 90 dnech prodělali. Pravidla ještě nejsou jasná, ministerstvo vnitra každopádně chystá vydávání elektronických certifikátů, které by měly bezinfekční stav potvrdit.

Hospodářská komora k tomuto státnímu systému vyvíjí svou vlastní aplikaci, ve které mají mít podnikatelé (například hospodští nebo provozovatelé fitness center) možnost potvrzovat, že přijali opatření pro šíření nemoci. A budou přes ni případně moci ověřovat i to, zda podmínky bezinfekčnosti splňují i jejich zákazníci.


Autor: Hospodářská komora

Aplikace nazvaná Žít bezpečně už funguje v testovací verzi a komora chce brzy požádat o její zařazení do aplikačních obchodů pro systémy Android a iOS. Má mít dvě části: jedna má fungovat pro podnikatele a druhá pro jejich zákazníky. 

Podnikatelská část má provozovnám umožnit deklarovat, že dodržují bezpečnostní opatření proti infekci. Pravidla mají vycházet ze státních nařízení a ze standardů stanovených profesními sdruženími v jednotlivých oborech. Podnikatel má mít možnost v aplikaci vytvořit i profily svých zaměstnanců, u kterých si pak přes QR kód (vydávaný státem) může potvrdit, že mají platný test či očkování.


Autor: Hospodářská komora

V aplikaci by podnikatel měl mít možnost i skenovat QR kódy zákazníků a aplikace by měla jejich platnost ověřit ve státním systému. Aplikace nemá tyto informace ukládat.

Zákazníkům má aplikace umožnit také vyhledávání provozoven v mapě a zobrazení, zda je provozovna do systému zařazena a zda vyhovuje stanoveným podmínkám.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).