Hlavní navigace

Freemaily pod Lupou (4.)

24. 11. 2003
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

V posledním dílu našeho miniseriálu se podíváme hned na čtyři freemaily. Tři z nich nabízejí telekomunikační operátoři a poslední představovaný freemail minulý měsíc zprovoznil jeden z velmi navštěvovaných tuzemských webů. V závěru článku nechybí souhrnná tabulka se zajímavými údaji o všech deseti freemailech v seriálu zmíněných.

RazDva

995

V březnu 2000 byl zahájen provoz služby Internet RazDva a o tři měsíce později byl zprovozněn přístup k emailové schránce prostřednictvím webového rozhraní. Standardní schránka má velikost 10 MB a na výběr je několik domén. Nejoblíbenější mezi uživateli služby Redbox je doména c-box.cz, kterou si zvolilo 18 procent vlastníků schránek. Na dalších místech jsou domény cmail.cz (17 procent), cbox.cz (16 procent), razdva.cz (13 procent) a mybox.cz (12 procent).

Schránky nejsou v průměru příliš zaplněné, neboť na každou vychází zhruba 1,02 MB dat. Přesto je lze rozšířit až na 30 MB, a to díky věrnostnímu programu Contactel Bonus Club. Jeho princip spočívá ve sbírání bodů („Bonů“), které uživatel získá v závislosti na čase stráveném na Internetu při připojení přes Contactel. Takto nastřádané body se poté dají směnit za nadstandardní prvky služby RazDva nebo různé dárky (čepice, trička, CD apod.).

Kromě již zmíněného navýšení kapacity schránky se dají nasbírané body využít i pro získání firewallu nebo antivirového programu (to byste ale museli být skutečně pilnými sběrači – Kerio Personal Firewall dostanete až po prosurfování několika tisíců hodin mimo špičku).

Brzy bude možné směnit získané body za možnost odstranění reklamní patičky nebo si za ně budete moci například dobíjet kredit na mobilním telefonu, založit fotoalbum, stáhnout hudbu ve formátu MP3 nebo posílat SMS z Internetu zdarma.

V současnosti se implementuje antivirový program přímo do freemailu, na obranu proti spamům musí uživatelé spoléhat na globální antispamový seznam nebo na vlastnoruční blokování domény. Nedávno Contactel představil koncepci Bezpečný Internet.

Tiscali Mail

997

Prakticky zároveň se službu RazDva byl spuštěn i freemail portálu Tiscali (tehdy ještě World Online). Od té doby došlo několikrát ke změně technologie a začátkem roku 2002 systém přešel na řešení Critical Path používané v Tiscali v ostatních evropských zemích. A právě lokalizace zmíněné aplikace způsobila uživatelům freemailu známé potíže s českou znakovou sadou.

Standardní poskytovaná velikost schránky je 10 MB a pro tyto účely je v současné době vyhrazen prostor na diskových polích velikosti 1,5 TB. Uživatelé se zatím musejí obejít bez antispamové ochrany. Jedinou obranou je tak možnost nastavení vlastního filtru na nevyžádanou poštu, ale připravuje se sofistikovanější řešení. V případě rozšíření nějakého viru je tento vir odstraněn již před příchodem do emailové schránky. Rovněž i tady je připravováno vylepšené řešení založené na technologii firmy Symantec.

Nedávno byla spuštěna služba Video Mail umožňující odesílání videozpráv, tedy emailů obsahující audio/video nahrané odesílatelem. Také tato služba je plně webová, není tedy potřeba instalovat jakýkoli software a je ji možné použít prakticky odkudkoli.

Quick.cz Email

994

Všechno nasvědčuje tomu, že freemailová služba portálu Quick je Českému Telecomu na obtíž. Zatímco ostatní freemaily se snaží nabízet uživatelům nové funkce, Quick poskytuje jen nezbytné minimum. Blokování došlé pošty podle adresy je již sice v dnešní době prakticky neúčinné, ale Quick tuto možnost nenabízel nikdy. Jistým pokrokem v mezích zákona je alespoň zavedení SMTP autentifikace.

O antivirové ochraně si uživatelé mohou také nechat jen zdát, ale prý je v plánu. Informace o počtu schránek a přijatých/odes­laných emailech nebylo možno získat, neboť, jak mi sdělila Zuzana Doležalová z tiskového odboru Českého Telecomu, kompetentní pracovník je dlouhodobě nepřítomen.

Email.SMS.cz

996

Těžko říct, co přimělo provozovatele webu SMS.cz ke spuštění freemailové služby. Pravděpodobně bude hlavním důvodem pokles zájmu o zmíněný web kvůli omezení možnosti posílat textovky z Internetu. Oficiálním důvodem, který mi sdělil Pavel Górecki z webu SMS.cz, je nabídnout uživateli zajímavou emailovou adresu.

Na výběr je těchto deset domén: bigboss.cz, potvurka.cz, tajny.cz, dablik.cz, uletak.cz, uletacka.cz, soukromy.cz, sexygirl.cz, studentka.cz nebo dobrafirma.cz. Další výhodou služby je jednotný adresář pro zasílání emailů a SMS. Standardní velikost schránky je 15 MB, možnosti rozšíření velikosti jsou neomezené. Kladivem na spam je tu SpamAssassin, antivirovým opatřením Clam AntiVirus.

ebf - tip do článku - debata

Freemailová služba Email.SMS.cz je v provozu sotva pár týdnů a již nabízí placenou službu. Za 22 korun můžete mít na půl roku zvětšenou schránku o 10 MB, možnost zasílat přílohy až do velikosti 3 MB a přistupovat k emailovým zprávám přes POP3 a IMAP.

Název freemailu Datum vzniku Velikost schránky (MB) základní/ rozšířená Počet aktivních* schránek Počet přijatých/ odeslaných emailů měsíčně
Centrum.cz Email 09/1999 10/50 1.30 mil./0,60 mil­.* 20–25 mil./10 mil.
Email.cz 10/1997 15/200 1,30 mil./0,25 mil­.* 12,5 mil./5,4 mil.
Email.SMS.cz 10/2003 10/bez omezení n/a n/a
MujMAIL 10/1998 15/50 1,29 mil./0,77 mil­.* 13 mil./6 mil.
Post.cz 10/1997 15/100 0,25 mil. 10 mil./1,3 mil.
Quick.cz Email n/a 10/- n/a n/a
Razdva 09/2000 10/30 1,31 mil./1,19 mil. 9 mil. (celkem)
Seznam Email 10/1998 10/bez limitu 2,85 mil./1,50 mil­.* 160 mil./17 mil.
Tiscali Mail 09/2000 10/- 0,93 mil. 0,34 mil./0,70 mil.
Volný mail 08/1998 10/100 0,50 mil. 16 mil./5 mil.

* schránky navštívené uživatelem alespoň jednou za posledních šest měsíců
schránky navštívené uživatelem alespoň jednou za posledních devadesát dní

Je na českém webu prostor pro nové freemailové služby?

Autor článku

Autor pracuje jako soukromý projektant ve sdružení EnergoPro Projekční kancelář, aktivně se zajímá o webový obsah a stále bloguje.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).