Hlavní navigace

Tiscali převezme World Online

8. 9. 2000
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Je to přesně měsíc, co probleskly první zprávy o jednání mezi společnostmi Tiscali a World Online. Dnes je již jasné, že spojením italského telekomunikačního a internetového operátora s nizozemským providerem vznikne druhá největší evropská internetová síť, která šlape na paty i T-Online společnosti Deutsche Telekom.
V evropském internetovém guláši se začína vyjasňovat. Tak lze charakterizovat situaci, která v současnosti panuje na trhu evropských poskytovatelů internetového připojení. Většina významnějších společností změnila své majitele či sama nějakou firmu koupila. Zatím posledním velkým obchodem je spojení dvou – na evropské poměry velkých firem – italské Tiscali a nizozemského World Online. Obě společnosti působí i na našem trhu, proto můžeme očekávat konkrétní dopady i u nás.

Nizozemský ISP World Online je na našem trhu dobře známou společností, která vlastní stejnojmenného poskytovatele Internetu zadarmo, jež se stačil za poměrně krátkou dobu výrazně zapsat do obecného povědomí. Italská Tiscali je naproti tomu v našich luzích a hájích společností téměř neznámou. Byla založena v lednu 1998 s cílem stát se alternativním telekomunikačním operátorem v Itálii. Jejím zakladatelem je Renato Soru, což není nikdo jiný než zakladatel Czech On Line, který se po odprodeji společnosti vrátil zpět do Itálie. Vzpomeneme-li si na počátky Czech On Line u nás, jistě nás nepřekvapí razantní nástup Tiscali na trh. Již v březnu se stala prvním poskytovatelem Internetu zadarmo v Itálii a jejích služeb v současné době tamtéž využívá téměř 1,5 miliónu uživatelů. Na Internetu se také stala známou díky nabídce služeb Fax over IP a internetové telefonie postavené na technologii VoIP, kterou nabídla jako první v Evropě zdarma. V současné době buduje Tiscali optickou síť, jenž má propojit Belgii, Českou republiku, Francii, Itálii, Německo, Španělsko a Švýcarsko. Tiscali je také vůdčím členem jednoho z konsorcií, které se v Itálii uchází o licenci na provozovaní mobilní sítě UMTS. Bez zajímavosti jistě není, že Tiscali vlastní 80% akcií společnosti ČD-Telekomunikace, mající dohodu s Českými drahami. Tato dohoda zajišťuje Tiscali exklusivní právo na pokládání optických kabelů ve velice luktrativní oblasti podél železničních tratí.

MM socky3

Celá transakce proběhne formou akciového převodu a Tiscali za World Online zaplatí 5,9 miliardy EUR. Jedinou podmínkou, kterou je nutné ještě splnit, je získání podpory 80% současných akcionářů World Online. Hlavní akcionáři Sandoz Foundation a Reggeborgh, kteří dohromady vlastní 54% akcií již vyjádřili svůj souhlas. Spojením obou sítí vznikne evropský kolos, poskytující přístup k Internetu ve 14 zemích Evropy a Jižní Africe. V Itálii, Nizozemí, Belgii, Dánsku a částečně také v České republice se může pochlubit vedoucím postavením na internetovém trhu. Celkem májí obě společnosti 6,1 milionů uživatelů Internetu, z toho je 3,5 milionu aktivních. Tiscali také spojením získá velice zajímavý obsah, kterým se World Online pyšní. Toto vše děla z nové společnosti evropského poskytovatele Internetu číslo dvě a konečně se vyskytuje vážnější soupeř pro zatím dominantního evropského internetového poskytovale T-Online patřícího společnosti Deutsche Telekom. Novým ředitelem by se měl stát James Kinsell, který tuto pozici zastával ve World Online. Jeho protějšek nám dobře známý Renato Soru by měl usednout na křeslo předsedy správní rady.

Uvidíme, jaké důsledky bude mít obchod pro Českou republiku. Zatímco World Online je již zabydlenou firmou, Tiscali hodlá na český trh vstoupit v plné síle teprve v budoucnu. Na této skutečnosti se jistě výrazně projeví akvizice World Online. Česká pobočka vznikla teprve nedávno, stačila však již zaregistrovat nový AS15636 a získat také poměrně velký balík IP adres. Zatím podle výpisu z databáze RIPE, by měla být síť připojena k Internetu přes Video On Line a Nextru, což je samo o sobě poněkud zvláštní, protože zahraniční konektivita Video On Line je nově realizována právě přes Nextru. Zatím to však vypadá, že se v této síti nenachází žádný aktivní počítač. Podle mapy na strakách italské Tiscali by však měla být její česká odnož připojena linkami do Berlína a Norimberka. Mimo samotného připojení by také mohla zvířit hladinu na poli faxových služeb a hlavně internetové telefonie. Internet však není jedinou oblastí do které by měla společnost vstoupit, nechme se však překvapit. V české pobočce Tiscali působí také několik poměrně známých osob včetně např. Dana Lukeše, takže tento telco operátor to jistě myslí vážně.

Autor článku

Autor je redaktorem serveru Lupa. Jeho specializací jsou poskytovatelé připojení a technické aspekty Internetu.