Hlavní navigace

ICQ slaví 20 let. Kdysi populární komunikační program stále žije

16. 11. 2016

Sdílet

Dnešní facebooková generace už ICQ pravděpodobně nezná. Na vrcholu slávy ale služba měla celosvětově desítky milionů uživatelů a jen v Česku ji v roce 2008 (podle tehdejších vyjádření firmy) aktivně používalo 2,1 milionu uživatelů měsíčně. 

Známý zvuk příchozí zprávy se mnohým určitě nesmazatelně vypálil do paměti. ICQ teď slaví 20 let od svého spuštění, připomíná server Techcrunch

Od 15. listopadu 1996, kdy se služba poprvé objevila online, se ale svět výrazně změnil, dnes komunikaci vládne WhatsApp, Snapchat, Facebook Meseenger a další aplikace. 

Česká stopa

Už v roce 1998 koupil izraelskou firmu Mirabilis, která program provozovala, americký gigant AOL. Dal za ni přes 400 milionů dolarů. A v roce 2010 službu koupila ruská skupina Digital Sky Technologies (později přejmenovaná na Mail.ru), která ji vlastní dodnes.

V Česku se ICQ uhnízdilo na začátku nového tisíciletí. V roce 2006 si tady službu pod svá křídla vzal portál Atlas.cz, který se stal jejím strategickým partnerem. S Atlasem pak ICQ přešlo pod Centrum Holdings a v roce 2012 si konečně strategické partnerství se skomírající službou pořídil provozovatel TV Nova, skupina CET 21. V následujících letech se ale z projektu nenápadně stáhl.

I když v Česku už má nejlepší léta za sebou, ICQ stále funguje a vydává nové verze. Hezký článek shrnující historii služby až k dnešním dnům najdete na tomto blogu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).