Hlavní navigace

Intel se zbavuje další sekce. Prodává Wind River, který se dostal i na Mars

Sdílet

Jan Sedlák 6. 4. 2018
Curiosity Rover

Intel už nějakou dobu poměrně hodně nakupuje firmy, které mu mají pomoci dostat se od x86 čipů pro osobní počítače a servery také do dalších oblastí. Zkouší to všude možně tak, aby mu neutekla další velká vlna jako v případě chytrých telefonů, kde dominuje ARM. Aktuální velkou sázkou pro Intel jsou třeba autonomní vozidla, kvůli čemuž za 15,3 miliardy dolarů koupil Mobileye.

Řada z těchto akvizic ale ve výsledku nikam moc nevede. Příkladem je třeba McAfee, které Intel za 7,7 miliardy dolarů koupil, přejmenoval a nakonec většinový podíl zase prodal do rukou investiční společnosti TPG.

Stejný investor nyní od Intelu kupuje další sekci v podobě Wind River Systems. Cena nebyla zveřejněna, Intel každopádně podnik kupoval v roce 2009 za 884 milionů dolarů. Wind River má nadále operovat jako samostatná společnost.

Intel po odkupu firmy vstoupil do světa embedded zařízení, díky čemuž se jeho technologie dostala v rámci roveru také na Mars. Curiosity konkrétně používá odlehčený operační systém VxWorks, který je hlavním produktem Wind Riveru. Dalšími velkými zákazníky jsou průmysloví hráči typu Siemens nebo Boeing.

Intel uvádí, že Wind River Systems nadále zůstane součástí úzké koalice partnerů. Firma má například také technologie pro softwarově definovanou architekturu nebo Helix Device Cloud pro nasazování a správu IoT zařízení.

Intel v oficiálním prohlášení uvádí, že za prodejem stojí jeho návrat k užší specializaci. Mezi tu ale patří i IoT, kde vidí nové možnosti, takže není úplně jasné, co za odprodejem Wind River vězí. Spíše se zdá, že se firma snaží osekat aktivity kolem softwaru a soustředit se především na hardwarovou část.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.