Hlavní navigace

Jak bude svět vypadat v době post-COVIDové? Podívejte se na přednášku Patricka Zandla

Sdílet

David Slížek 21. 4. 2020
COVID-ITe 2020 - konference - logo

Zareagovaly současné státy na nákazu COVID-19 správně a dostatečně rychle, nebo selhaly? „Státy zpravidla umí reagovat na známé katastrofy – například záplavy,“ řekl v prezentaci na online konferenci COVID-ITe 2020 publicista a podnikatel Patrick Zandl. Současná epidemie je podle něj tzv. černou labutí – krizí, na kterou jsme nebyli připraveni a je těžké se na ně připravit i z ekonomického pohledu.

„Dnes lidé říkají restauracím, proč jste si neukládali nějaké peníze na později, na nějakou katastrofu, na horší časy? Důvod je ekonomický: každá restaurace se snaží jet v režimu, aby vydělávala svému majiteli přiměřené peníze a aby zároveň jídlo stálo přiměřené částky. Pokud byste si měli dávat stranou dostatek peněz na to, že jednou přijde pandemie, tak vás velmi pravděpodobně cenově převálcuje nějaký konkurent, který se na rezervy vykašle,“ vysvětloval, že nedává smysl dělat si rezervy na události, které přicházejí jednou za sto let.

Zandl ve své prezentaci popisoval také to, jak v Česku zafungovala občanská společnost (sám je členem iniciativy COVID19CZ) a proč se vedení těchto aktivit (aspoň v rámci IT) chopila stará známá jména. 

A jak se svět podle Zandla po pandemii změní? „Ani velká událost nemusí způsobit ve společnosti viditelnou změnu, pokud je ta společnost stabilizovaná. A naše společnost má ke stabilitě daleko,“ říká.

Záznam celé konference COVID-ITe 2020 jsme zveřejnili na kanálu Lupa.cz na YouTube. Postupně zveřejňujeme také jednotlivé prezentace:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.