Hlavní navigace

JetBrains ukončují vývoj v Rusku. Těžit z toho může Česko, kde firma platí velké daně

15. 3. 2022

Sdílet

JetBrains Autor: JetBrains

Původem ruská softwarová společnost JetBrains ukončuje své aktivity v Rusku. Důvodem je ruský vojenský vpád na Ukrajinu.

“Na dobu neurčitou tam přerušujeme obchodní činnost a aktivity kolem výzkumu a vývoje,” informoval výkonný ředitel JetBrains Maxim Shafirov. Omezení se týkají také prodejů v Bělorusku.

“Mnoho našich kolegů z Ruska se již přestěhovalo jinam a my je podpoříme, stejně jako všechny naše zaměstnance,” doplnil Shafirov. Uzavření se týká kanceláří v Moskvě, Petrohradu a Novosibirsku.

JetBrains vydali oznámení už během začátku ruské invaze na Ukrajinu: “Odsuzujeme probíhající útoky. Naše srdce jsou s ukrajinským lidem, včetně našich vlastních kolegů a jejich rodin.”

JetBrains založili ruští ajťáci, kteří ovšem celosvětovou centrálu společnosti vytvořili v Praze. Přes Česko tak například teče duševní vlastnictví nebo kompletní finance. Alokována je zde i část vývoje, byť hlavní huby byly v Petrohradu a Moskvě. Další kanceláře jsou v Amsterdamu, Mnichově, Bostonu a Marltonu.

Pražská centrála prozatím z přesunu z Ruska zatím těžit nebude. Firma Lupě sdělila, že to aktuálně není možné kvůli pozastavení vydávání víz ruským občanům.

Jak jsme na Lupě informovali, JetBrains v roce 2020 utržili 8,9 miliardy korun se ziskem 3,9 miliardy. Společnost v Česku ten rok zaplatila 926 milionů korun na daních a patří mezi vůbec největší plátce.

Shafirov už dříve pro Lupu řekl, že si firma vybrala Prahu kvůli bezpečí Evropské unie a že v Rusku nechce nic moc vlastnit, „jen“ zaměstnávat IT odborníky.

JetBrains nedávno vydali shrnutí za rok 2021. Její programátorské nástroje používá téměř 13 milionů lidí. Firma zaměstnává 1900 odborníků a meziročně navýšila tržby o 25 procent.

Vážení čtenáři, situaci na Ukrajině se věnujeme napříč servery, které spadají pod našeho vydavatele, společnost Internet Info. Nabízíme vám výběr některých textů:

POMOC PRO UPCHLÍKY

DOPADY NA ČESKÝ PRŮMYSL
EKONOMICKÉ SOUVISLOSTI
IT A KYBERBEZPEČNOST
RADY NEJEN PRO RODIČE
Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).