Hlavní navigace

Kanadský nejvyšší soud dal zelenou vydání finanční šéfky Huawei do USA

28. 5. 2020

Sdílet

Nejvyšší soud v kanadské provincii Britská Kolumbie vydal rozhodnutí, které dává zelenou extradičnímu řízení finanční ředitelky Huawei, Meng Wan-čou, do Spojených států. Vydání za současného stavu věcí podle soudu nijak neodporuje kanadským zákonům. Informuje o tom agentura Bloomberg.

Finanční ředitelka Huawei je v USA podezřelá z podvodu a obcházení amerických sankcí. Američané argumentují tím, že Meng Wan-čou vydávala společnosti Huawei a Skycom za oddělené firmy, díky čemuž firmě otevřela přístup na íránský trh v rozporu s americkými sankcemi. Obhajoba Mengové tvrdí, že Kanada obdobné sankce na Írán nikdy neuvalila a tak se z pohledu místní legislativy žádný podvod nestal.

Celá situace, která se táhne od roku 2018, původně vyvolala velkou diplomatickou roztržku mezi všemi třemi zainteresovanými zeměmi – USA, Kanadou a Čínou.

Kanadský nejvyšší soud ve svém středečním rozhodnutí dospěl k závěru, že by podobná účetní klička, jakou použila Mnegová, byla v rozporu se zákonem i v Kanadě. Čína považuje celý případ za čistě politicky motivovaný a výjimkou v tom není ani současné rozhodnutí. Řízení o vydání Mengové má pokračovat již v červnu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).