Soudní dvůr EU se postavil na stranu nizozemského sdružení veřejných knihoven, které se kvůli půjčování e-knih soudilo s tamním kolektivním správcem práv autorů. Podle verdiktu je půjčování e-knih v pořádku – ovšem za určitých podmínek. Soud o tom informoval v tiskové zprávě.
Zatímco tištěné knížky mohou v Nizozemsku (podobně jako v Česku) veřejné knihovny půjčovat bez omezení, e-knížek se tato výjimka podle místních zákonů netýká. Na jejich případném půjčování se knihovny musí dohodnout s majitelem práv. Nizozemské knihovnické sdružení Vereniging Openbare Bibliotheken s tím ale nesouhlasilo a u soudu se domáhalo změny.
Případ skončil na stole Soudního dvora EU, který se nakonec přiklonil na stranu knihovníků. Konstatoval, že výjimka obsažená v čl. 6 odst. 1 směrnice o právu na pronájem a půjčování (2006/115/ES) se může vztahovat i na půjčování elektronických knih.
Musí ale jít o půjčování, které je v souladu s čl. 2 odst. 1 písm. b) této směrnice – tedy jde o „zpřístupňování za účelem užívání na omezenou dobu, které není spojeno s přímým ani nepřímým hospodářským nebo obchodním prospěchem, pokud je uskutečňuje veřejně přístupné zařízení.“
A tomu nizozemská praxe vyhovuje – tamní knihovny totiž e-knihy půjčují systémem „one copy, one user“ – čtenář si může stáhnout jen jednu kopii knížky a po uplynutí půjčovní doby ji už nesmí dále používat. Další podmínkou podle směrnice je, „že přinejmenším autoři obdrží spravedlivou odměnu.“
Verdikt by mohl být zajímavý i pro praxi v Česku. Půjčování e-knih u nás pro knihovny zprostředkovává především online knihkupectví eReading.cz, které knížky půjčuje na základě smluv s majiteli práv (firmu od roku 2013 vlastní nakladatelství Albatros).