
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) včera přišla s vlastním návrhem, jak změnit mezinárodní daňová pravidla, aby bylo možné efektivněji a hlavně koordinovaně danit globální technologické giganty na národních úrovních. Návrh je nyní přístupný veřejné konzultaci.
Nový návrh OECD je kombinací tří soupeřících návrhů členských zemí a vychází také z práce frameworku BEPS v jehož rámci 134 zemí OECD/G20 pracuje na tom, aby nebylo možné zneužívat mezery v daňových zákonech.
Souvislosti: Google se dohodl s Francií, za vyhýbání se daním zaplatí skoro miliardu eur
Globální technologické společnosti (typicky například americké firmy jakou Google, Apple či Facebook) podle návrhu mají platit daně odpovídající jejich zisku v zemích, kde prodávají své produkty. To se zatím díky kombinaci globálního působení, extrémní daňové optimalizaci a ústředí v daňových rájích (v Evropě jde hlavně o Irsko, Lucembursko a Nizozemsko) neděje a firmy často platí v zemích, kde inkasují miliardové příjmy, pouze daně odpovídají živnosti drobného podnikatele.
TIP: Ministerstvo financí odeslalo vládě návrh 7% digitální daně
Dlouhodobý tlak na OECD v tomto směru vyvíjí hlavně Evropská unie, kde jde o velmi citlivou otázku a některé země v čele s Francií již začínají problém řešit vlastní cestou. EU plánovala v minulosti dokonce zavedení vlastní jednotné digitální daně, ta ale neprošla hlavně kvůli nesouhlasu evropských daňových rájů. OECD chce příští týden svůj plán představit ministrům financí zemí ze skupiny G20 ve Washingtonu.