Hlavní navigace

Lepší než život. Tvůrci Second Life spustili virtuální svět Sansar

31. 7. 2017

Sdílet

Fanoušci holopaluby (holodeck) ze Star Treku nebo hry Lepší než život z Červeného trpaslíka se dočkali dalšího kroku v tom převést tuto sci-fi technologii do běžné praxe. Společnost Linden Lab, která stojí za vývojem v minulosti populárního online světa Second Life, spustila otevřenou betu nového projektu Sansar.

Sansar je takzvaný metaverse – virtuální prostor, kde je možné dělat všechno možné, vytvářet vlastní světy a prostředí a pohybovat se tam s dalšími lidmi. Sansar tento koncept přivádí do světa virtuální reality. Vytvořit je si možné například tropický ostrov a po práci se do něj díky VR přepnout.

Sansar aktuálně podporuje VR headsety HTC Vive a Oculus Rift. Kdo je nevlastní, může Sansar využívat i na počítači s Windows, ovšem bez VR.

Sansar v otevřené betě každému zdarma nabízí prostor velký čtyři na čtyři kilometry, kde je možné si vytvořit vlastní světy dle fantazie a možností. Importovat je například možné 3D modely z aplikací typu Maya či si zakoupit připravené modely ze zabudovaného online obchodu (a stejně tak je možné je zde prodávat). Koncepce je tedy dost podobná Second Life. K dispozici je i prémiové měsíční předplatné za 9,99 dolaru.

Ve světech je možné se potkávat, dál je sdílet, upravovat si vlastní avatary a tak dále. Linden Lab svůj metaverse vyvíjí od začátku roku 2014 a několik posledních měsíců ho testoval s asi dvěma tisíci tvůrci. Vzniklo už kolem 1700 materiálů pro VR, například přistání na měsíci.

Metaverse se snaží vytvářet i jiní tvůrci. Facebook třeba vytvořil velmi slabý VR projekt Spaces. Problémem VR ovšem je, že prozatím není dostatečně rozšířené a obecně se čelí problému slepice/vejce. Hodně se očekává od dalších generací headsetů, které již nebudou mít kabely a budou buď fungovat jako samostatná jednotka, případně komunikovat s počítačem bezdrátově. Klesnout také musí cena a vyřešit se musí i komplikovaný pohyb.

V Česku na metaverse NeosVR pracuje startup Solirax, o kterém jsme psali v článku. Kolem VR a AR je u nás celkem živo, nedávno vznikla i asociace (náš rozhovor).

Linden Lab vybrali na investicích 19 milionů dolarů. O příběhu společnosti, jejího zakladatele i Second Life nedávno podrobně referoval Wired.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 31. 7. 2017 22:23

    8B3CE273 (neregistrovaný)

    Jsem zvědavej, za jak dlouho to bude plný nadržených fuříků, jako second life.

    A co na to facebook, který si k podobnému účelu koupil oculus rift