Hlavní navigace

Locked Shields 2022: Česko opět uspělo na kybercvičení NATO, ale pohoršilo si

25. 4. 2022

Sdílet

Locked Shields 2021 Autor: NATO

Česko-slovenský tým se umístil pátý na mezinárodním cvičení kybernetické bezpečnosti Locked Shields 2022 pořádaném NATO. Jde o úspěch, Česko se ale v předchozích ročnících umisťovalo lépe. Loni a v roce 2018 šlo o třetí pozici, v roce 2019 o druhé místo a v roce 2017 dokonce české družstvo vyhrálo.

Za Česko se cvičení účastnil Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, CIRC Ministerstva obrany, EG.D, Red Hat, CZ.NIC, Česká spořitelna a zástupci z bezpečnostní komunity.

Letošní cvičení se odehrála v estonském Talinu. Vyhráli Finové následovaní spojeným týmem z Litvy a Polska a třetím Estonskem. Celkem soutěžilo 24 týmů z 32 zemí obsahujících dva tisíce specialistů.

Akci pořádá NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence a úkolem je rozvíjet schopnosti spolupráce v oblasti kybernetické bezpečnosti. Do této sekce NATO byla nedávno jako přispívající účastník přibrána Ukrajina.

NÚKIB akci popisuje takto:

Cvičení je zaměřeno na ochranu civilních i armádních IT systémů a systémů kritické infrastruktury. Předností tohoto cvičení není jen jeho rozsah, ale především jeho komplexnost. Jedná se o dominantně technické cvičení, kdy proti sobě stojí modré týmy z jednotlivých zúčastněných zemí, jejichž cílem je chránit svěřenou infrastrukturu, a červené týmy z řad organizátorů cvičení, které naopak na infrastrukturu útočí. Účastníci například bránili elektrárnu nebo vodárnu před kybernetickými útoky, které měly za cíl vyřadit tato zařízení z provozu.

Kromě technické části bylo cvičení zaměřené i na netechnické aspekty jako je právní, komunikační a analytický rozměr kybernetických útoků. Jednotlivé týmy proto musí řešit otázky mezinárodního práva, analyzovat mediální prostředí v oblasti a detekovat dezinformace a všechny podstatné aspekty zvládnout vyhodnotit a předat k rozhodnutí strategickému týmu. Důležitá je proto i schopnost reportingu o incidentech a forenzní analýza škodlivých kódů. Všechny tyto součásti cvičení se následně potkají u strategických týmů jednotlivých zemí, které řeší zadanou problematiku na strategické úrovni.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).