Hlavní navigace

Matka hackera z Ostravy byla zadržena, za napomáhání k útěku jí hrozí 14 let

20. 12. 2016

Sdílet

Kauza hackera, který utekl z Austrálie do České republiky, pokračuje. Matka Dylana Wheelera, se kterým jsme na Lupě publikovali rozhovor, byla nedávno v Austrálii zatčena a hrozí jí až 14 let vězení. Tamní soud podle Daily Mail odmítl možnost propuštění na kauci a Anna Wheeler tak stráví svátky za mřížemi.

Anna Wheeler v minulosti emigrovala z Československa a rodina má v Česku předky. Díky tomu se tak hacker, kterého vedle australských úřadů obvinila i FBI, mohl dostat do Ostravy, kde nyní žije. Anna Wheeler měla podle obvinění svému synovi dát peníze na letenku a na účet mu převést finanční částku v neuvedené výši. Také ho měla dopravit na letiště v městě Perth.

Samotný Dylan Wheeler se z Austrálie mohl dostat díky tomu, že vlastní český pas. Ten australský mu měl být blokován. Hackerovi hrozí 10 let vězení. On sám se ale cítí být nevinný a popisuje se spíše jako oběť.

„Psanci a uprchlíci se spíše schovávají a nechtějí, aby je někdo našel. Mí právníci se v Austrálii snaží s policií mluvit a případ řešit. Nikdo to tam ale vyřešit nechce. Z tohoto pohledu je tak uprchlíkem Austrálie, ne já. Obviňují mě, nechtějí můj případ řešit, špiní mé jméno. Jsou větší zločinci, než bych mohl být já,“ řekl Wheeler Lupě.

Wheeler se měl podle obvinění dostat do systémů Microsoftu a americké armády a napáchat škody na duševním vlastnictví ve výši až 200 milionů dolarů. Čtyři jeho kolegové už byli zatčeni. Wheeler v rozhovoru mimo jiné tvrdí, že pouze provozoval servery a nevěděl, že se na nich děje něco špatného.

Wheelerovo působení v Česku ovšem také není úplně nejjednodušší. Mladík si nedávno našel práci v ostravské vývojové pobočce společnosti Tieto, kde měl pracovat jako systémový inženýr. Vydržel tam několik dní, poté byl propuštěn. Pro Lupu uvedl, že mu neformálně bylo sděleno, že problémem je jeho historie.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).