Hlavní navigace

Média jsou odpovědná za komentáře pod svými články na Facebooku, řekl australský soud

8. 9. 2021

Sdílet

Facebook - mobilní aplikace - smartphone Autor: Depositphotos

Australský nejvyšší soud vydal rozhodnutí, kterém může mít v zemi výrazný dopad na firmy provozující facebookové stránky. Podle jeho verdiktu je trojice velkých vydavatelů (Fairfax Media Publications, Nationwide News a Australian News Channel) odpovědná za komentáře uživatelů pod příspěvky na jejich facebookových stránkách. 

Rozhodnutí (S236/2020, S237/2020, S238/2020), na které upozornila agentura Reuters, se týká případu žaloby za pomluvu. Žalobcem je muž, který si stěžuje na to, že se ve facebookových komentářích pod odkazy na články, ve kterých byl zmíněn, o něm objevily nepravdivé hanlivé komentáře. Za tento obsah jsou podle něj odpovědní vydavatelé médií, na jejichž facebookových stránkách někdo tyto komentáře napsal. 

Australské soudy zatím nerozhodly o tom, zda šlo skutečně o pomluvu. Otázka, zda mohou být vydavatelé odpovědní za obsah, který sami nepublikovali, mezitím dorazila k nejvyššímu soudu.

Ten ve svém verdiktu řekl, že žalovaná média mohou být v tomto případě považována za vydavatele, kteří jsou odpovědní za obsah komentářů pod odkazy na jimi spravovaných facebookových stránkách.

Stanovení odpovědnosti vydavatele podle soudu závisí na tom, zda má na šíření údajně hanlivých tvrzení podíl – například tím, že toto šíření umožňuje a podporuje. Vytvořením facebookové stránky a zveřejňováním obsahu na ní vydavatelé podle soudu napomáhali uživatelům v publikování komentářů a jsou za ně tedy podle australských zákonů odpovědní.

TIP: Jak zrušit účet na Facebooku? Návod najdete na našem sesterském webu PCWorld.cz

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).