Hlavní navigace

Meg Whitman končí jako šéfka Hewlett Packard. Propustila desítky tisíc lidí

21. 11. 2017

Sdílet

Výkonná ředitelka Hewlett Packard Enterprise (HPE) Meg Whitman v 61 letech nečekaně odstoupí ze své funkce, oznámila firma. Prvního února příštího roku ji nahradí prezident podniku Antonio Neri, o kterém se jako o nástupci už nějakou dobu mluvilo. Whitman zůstane členkou představenstva a Neri si udrží také roli prezidenta.

Meg Whitman je považována za jednu z nejvlivnějších žen v IT a byznysu obecně. Dříve například vedla e-commerce kolos eBay a v loňském roce pomáhala Uberu, v němž působí i jako investor, s problematickou výměnou vedení.

Whitman začala vést tehdejší Hewlett-Packard v roce 2011, kdy firmu převzala v nedobrém stavu po svých předchůdcích (podinvestovaný vývoj, procesy, nepovedené akvizice, odpisy, mnoho vrstev manažerů a tak dále). Její předchůdce Léo Apotheker ve funkci nevydržel ani rok. Mark Hurd zase výrazně seškrtal výdaje za výzkum a vývoj. Dnes je jedním ze dvou šéfů Oraclu.

Whitman se před rolí v HP pokoušela také o větší politickou kariéru, neúspěšně kandidovala na guvernérku Kalifornie. Její předchůdkyně v čele HP, Carly Fiorina, zase kandidovala v posledních amerických prezidentských volbách.

Whitman HP provedla stále neukončenou restrukturalizací, kdy se propustily desítky tisíc zaměstnanců. Staré dobré HP se také rozdělilo na dvě samostatné firmy – HP Inc. starající se o počítače a tiskárny a Hewlett Packard Enterprise, která si vzala na starost servery, sítě a další IT byznys. Whitman po rozdělení šéfovala právě této odnoži HP.

Po dělení, které se díky výsledkům obou firem na burze líbilo zejména investorům, ale Whitman s ořezáváním neskončila. V květnu 2016 došlo na vyčlenění sekce Enterprise Services z HPE. Ta se pak spojila s podnikem Computer Sciences (CSC) a vznikl nový velký hráč DXC Technology. Ten se usadil i v Česku, zaměstnává přes tisíc lidí (náš článek).

Z HPE se rovněž oddělila softwarová divize, tu za 8,8 miliardy dolarů koupila skupina Micro Focus, pod níž spadá i SUSE.

To, co nyní bude Whitman dělat, prozatím není veřejně známé. Ještě před pár týdny se vyjadřovala, že její role v HPE nekončí.

Akcie HPE po oznámení odchodu šéfky klesly, obecně si ale drží dlouhodobý mírný růst. Ve finančních ukazatelích společnost spíše stagnuje.

Českou pobočku HPE vede Jan Kameníček, který zdejší Hewlett-Packard vedl i před rozdělením.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).