Hlavní navigace

Nils Brauckmann (SUSE): Náš vývoj v Praze je zásadní, budeme ho dál rozšiřovat

18. 11. 2016
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Nils Brauckmann, výkonný ředitel SUSE. Autor: SUSE
Výkonný ředitel open source ikony mluví o vývoji v Praze, napojení na Hewlett Packard Enterprise či dalších investicích.

Společnost SUSE patří k největším jménům v open source softwaru. Nyní se usadila jako součást větší skupiny Micro Focus a daří se jí slušně. Výkonný ředitel SUSE Nils Brauckmann v rozhovoru pro Lupu mluví o posilování vývojářské centrály v Praze, akvizici softwarové divize Hewlett Packard ze strany Micro Focus, růstu, open source trhu a dalších investicích a akvizicích.

SUSE má v Praze vývojářskou centrálu. V plánu je její rozšiřování. Jaké jsou důvody?

V Praze rozhodně chceme růst. Je to naše druhé největší vývojové centrum. To největší je v domovském Norimberku. Pak máme další ve Spojených státech, Pekingu a některých dalších místech.

Praha se nám líbí z více důvodů. Třeba z toho geografického, je to relativně blízko do Norimberku, takže je možné se občas potkávat. Kulturně jsme si dost blízcí. Komunikace mezi Němci a Čechy je přece jenom lepší než mezi Němci a Číňany. V Česku je výborné vzdělávání, je tam hodně talentovaných inženýrů. Když toto a další věci zkombinujete, je jasné, že kancelář v Praze budeme nadále rozšiřovat. Nedávno jsme se v Praze přestěhovali do nových prostor a důvodem je právě růst. Chceme najmout více lidí.

V posledním kvartálním roce jste v tržbách rostli o 18 procent. Budou následující léta podobná?

S touto otázkou mě analytici bombardují hodně často. Jediné, co takto mohu říci, že musíme růst minimálně tak, jak se pohybuje trh. Když se zaměříme na Linux, například IDC odhaduje meziroční růst někde kolem 14 procent. V případě Linuxu tak musíme být nad tímto číslem, nic pod 14 procent není dobré. Vím, jaká čísla za aktuální rok vykážeme, ale to vám zatím nemohu říci. Ale rozhodně jsme na dobré cestě doručit dobré výsledky. Mohu také říci, že jsme ziskoví, číslo roste. To nám umožňuje více investovat. Výdaje na investice jsme navýšili o 29 procent, přijímáme nové lidi, přispíváme do více open source projektů.

Vaše mateřská společnost Micro Focus nedávno ohlásila odkup softwarové divize Hewlett Packard Enterprise (HPE) za 8,8 miliardy dolarů. Zapadá do toho nějak SUSE?

Software, který HPE vyčlenilo, koupila skupina Micro Focus. Takže až bude vyčlenění hotové, dostane se softwarová sekce pod Micro Focus a vše se spojí a propojí. Takový je plán. Většina tohoto softwaru není přímo spojená se SUSE, navíc nejde o open source. To, co se dál bude dít se softwarem HPE, se SUSE týkat nebude. OpenStack HPE pak není součástí obchodu. Tato sekce se do Micro Focus nepřipojuje.

Nils Brauckmann, výkonný ředitel SUSE.
Autor: SUSE

Nils Brauckmann, výkonný ředitel SUSE.

HPE nicméně nedávno propustilo lidem něco kolem OpenStacku a cloudu a naznačilo něco v tom smyslu, že by roli v OpenStacku mělo přebrat právě SUSE. O co zde tedy jde?

Nemohu vám říci, o co tady přesně jde. Mám jistá omezení, ale mohu naznačit a dát náznaky. Společně s oznámením, že Micro Focus koupí software od HPE, jsme zveřejnili i druhé oznámení, že HPE a SUSE budou hledat nové možnosti ve spolupráci na nasazování Linuxu v enterprise, OpenStacku, Cloud Foundry a podobně. Od té doby se s HPE bavíme. Snažíme se najít cesty, jak kombinovat naši sílu se sílou HPE. A jak zkombinovat naše vývoje. Z toho by pak případně něco vzešlo. Během následujících týdnů bychom mohli říci, co bude konečným výsledkem. Jinak ale akce v HPE jsou záležitostí HPE a to já nemohu komentovat.

S HPE už mimochodem partnerství máme, je to náš OEM partner, prodávají SUSE Linux či náš storage software. Mluvíme o tom, jak to rozšířit. Pro HPE jsme se také stali preferovaným partnerem na Linux.

Dříve jste uvedl, že byste se chtěli zaměřit na nové oblasti a tam začít investovat. O co přesně jde?

Potenciální oblasti, kam se díváme, jsou IaaS, softwarově definovaná storage, proto jsme před pár dny koupili openATTIC, zajímají nás cloudové platformy, kontejnery. Všechno, co je softwarově definovaná infrastruktura a správa, to jsou pro nás velice zajímavé oblasti. Hodně děláme kolem PaaS, OpenStacku, Kubernetes. Připravujeme také nějaké prozatím neveřejné věci s novými partnery.

A máte v plánu tyto oblasti zaplňovat i skrze akvizice dalších firem?

Ano, to je rozhodně možné. Mohou to být celé společnosti nebo jejich specifické součásti. Teď jsme koupili openATTIC a to je část německé společnosti it-novum. Takže možná si budeme vybírat jednotlivé kousky technologií a části týmů a inženýrů. To je velice pravděpodobný scénář.

To, co dělá openATTIC, je každopádně open source. Co jste tedy koupili?

Ano, je to open source a kód je k dispozici, ten se nemusí kupovat. Je to o lidech, kteří jsou schopní vše rozvíjet, podporovat, nasazovat. To, co jsme ve skutečnosti koupili, jsou zkušenosti vývojářů a některé součásti, které tito vývojáři používají. Jsme čistě open source firma a budeme tyto principy uplatňovat i nadále. Takže i přes akvizice nebude kód pod kontrolou SUSE. Budeme investovat a podporovat, ale nebudeme vznášet nároky na nějakou kontrolu a nebudeme ostřihávat komunitu.

Je vůbec možné v open source prostředí kupovat firmy? Tato oblast ve skutečnosti není o kódu jako takovém, jako spíše o lidech, kultuře.

Přesně tak. A o expertize těch lidí. Také se kupuje vliv, značka, reputace. Rovněž se dá kupovat copyright. I v open source je někdy copyright – i když lidé kód mohou používat a měnit, je v něm stále zaneseno, kdo byl původní tvůrce.

Virtualizované ukládání dat se zdá být zajímavý byznys. Namísto kupování tradičních úložných zařízení se vytvoří virtuální vrstva nad komoditními servery s disky. Je tato oblast něco, co vám otevírá nějaký skutečně výrazný prostor pro růst?

Našim největším byznysem je stále enterprise Linux (SLES), to je pro nás dominantní složka. Takže nám určitě bude pár let trvat, než se vedle něj vytvoří něco podobně velkého. Ale poptávku na software pro ukládání dat skutečně registrujeme značnou. Říkáme tomu large data, ne big data. To jsou data, na která nemusíte tak často sahat, hlavně je musíte ukládat a mít přístupná. Tohle zákazníky zajímá a hledají možnosti, jak to dělat cenově výhodně. Software defined storage generuje větší zájem než jiné věci vedle našeho Linuxu.

Na druhou stranu ale na tento storage trend pouze reagujete, nevytváříte ho.

Ano, to je asi pravda. Ale musíme být firma se ziskem. Inovujeme v oblastech, které dávají smysl enterprise zákazníkům. To je náš slogan. Musíme dělat to, za co jsou zákazníci ochotní platit. Enterprise zákazníci jsou často konzervativní a chvilku trvá, než něco nasadí. Také se objevují různé hype technologie. My se posouváme společně s našimi zákazníky. Jakmile začne být nějaká technologie „enterprise-ready“, v tu dobu tam musíme být.

Open source už je mainstream, i v enterprise prostředí. Pro vás či Red Hat jistě dobrá zpráva. Ale společně s tím se objevuje i nová konkurence. Microsoft se najednou hlásí k open source, stejně jako další giganti. Nevzniká vám tak velmi silná konkurence?

Tyto firmy se objevují a je to dobrá věc pro růst open source. Více se přispívá k vývoji. To se nám skutečně líbí. Věřím, že open source takový musí být. Je to o sdílení vývoje, rychlejších a lepších inovacích, snižování cen a času pro nasazení, hledání standardů. Ale nyní se také objevují velcí hráči, kteří vydávají vlastní produkty postavené na open source a kolem nich se snaží budovat vlastní ekosystém. Takže stále provozují sila, akorát na open source. Snaží se s open source prostředím manipulovat a využívat ho. Příkladem je třeba NFV (virtualizace sítí), tam je několik oddělených snah.

Myslíte, že díky NFV, OpenStacku a dalším open source nástrojům budete nyní schopní ve větší míře prorazit u mobilních operátorů, kteří se tímto směrem pohybují?

Už se nám daří tam působit, zejména ve spolupráci s Huawei a Ericssonem. Velice pozorně sledujeme, co se děje v NFV oblasti, a když se nám podaří ji dobře uchytit, možnosti zde jsou velké. Ale znovu, přál bych si, aby to nebylo tak fragmentované.

ebf - partner 1

SUSE je německá firma, která byla historicky silná více v Evropě a oblasti EMEA. Daří se vám růst také ve Spojených státech?

Spojené státy se dotáhly na Evropu, Blízký východ a Afriku. Už máme tyto oblasti zhruba stejně silné. Celkově jsme v posledním roce rostli o 18 procent, Severní Amerika sama o sobě pak rostla o 24 procent. Je to nejrychleji rostoucí trh. Ze Států už nám jde významný podíl peněz.

Seriál: Rozhovory
ikonka

Zajímá vás toto téma? Chcete se o něm dozvědět víc?

Objednejte si upozornění na nově vydané články do vašeho mailu. Žádný článek vám tak neuteče.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).