Hlavní navigace

Jsou dva víc než jeden? Proč Hewlett-Packard hledá spásu v dělení

3. 11. 2015
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: Jan Sedlák
Legendární Hewlett-Packard se dělí. Předtím firma propustila 80 tisíc lidí a zaspala vývoj na trhu. Oddělení bratři nyní chtějí být pružnější.

Nedlouho poté, co Dell oznámil spojení s EMC v hodnotě 67 miliard dolarů, se u jeho tradičního konkurenta děje zcela opačná věc – společnost Hewlett-Packard (HP) definitivně dokončila rozdělení na dva samostatné podniky. Symbolicky se tak završuje několik let trápení, reforem, úspor a propouštění (80 tisíc lidí po celém světě). Skeptici tvrdí, že rozdělení je poslední možnost, jak akcionáři mohou z legendární značky něco vyždímat. Co se tedy přesně děje? A proč?

Nejprve seznámení s novými názvy. Společnost pojmenovaná jako HP Inc. nyní bude vyrábět a prodávat pouze osobní počítače a tiskárny a nadále se bude na newyorské burze obchodovat pod zkratkou HPQ. Oddělený podnik nazvaný Hewlett Packard Enterprise vstupuje na burzu rovněž, k nalezení bude pod zkratkou HPE.

Větší tržní hodnotu má v současné době HP Inc., která se obchoduje za necelých 49 miliard dolarů. Enterprise odnož Hewlett-Packard se pak pohybuje nad hranicí 27 miliard dolarů. Je možné, že se v následujících dnech bude cena akcií obou společností živě proměňovat podle aktuálních reakcí investorů. Zatím si oba bratři dohromady připsali nárůst hodnoty o více než dvě miliardy dolarů.

Odtučňovací kúra

Hewlett Packard Enterprise povede dosavadní šéfka celého HP a bývalá ředitelka eBay Meg Whitmanová. Byla to ona, kdo po svém příchodu do HP v roce 2011 firmě naordinovala drastickou léčbu šokem, začala s propouštěním, reformami a snižováním nákladů. „Začala ořezávat tuk, hodně tuku. HP byla, a stále v mnoha ohledech je, firma plná lidí, kteří umí bruslit v korporátním prostředí, nejsou ovšem žádným přínosem, spíše naopak,“ popisují pro Lupu dobře postavené zdroje z HP.

Počítačový a tiskárenský HP Inc. nyní spadá pod vedení manažera jménem Dion Weisler, který do HP přišel teprve v roce 2012. Předtím však řadu let působil v Aceru a Lenovu, velkých konkurentech HP v oblasti osobních počítačů. Weisler je podle zdrojů dobrý ve správě kompletního dodavatelského řetězce a pod jeho vedením má rovněž vznikat řada nových zařízení pro koncové zákazníky.

Šéfka Hewlett Packard Enterprise Meg Whitman.
Autor: Jan Sedlák

Šéfka Hewlett Packard Enterprise Meg Whitmanová

Nové a zajímavé stroje bude HP Inc. potřebovat. I když má tento podnik vyšší hodnotu, než odnož Enterprise, počítačový trh neustále meziročně padá o více než deset procent a tiskárny zase představují vysoce komoditní trh. Počítačová konkurence je veliká, Lenovo a z burzy vykoupený Dell jsou pružné a agresivní firmy. Situaci na počítačovém trhu také komplikuje rostoucí obliba chytrých telefonů a tabletů.

Počítačově-tiskárenská sekce byla v HP obecně považována za určitou přítěž, i když stále generovala největší peníze. Jde ale o upadající byznys s nepříliš velkými maržemi. Sekci Enterprise se obecně přisuzuje lepší budoucnost a oddělení má mimo jiné umožnit to, aby těmto technologiím do datových center koncový počítačový byznys příliš nepřekážel.

Nezvládnuté oblasti

Situace ale není příliš růžová. Hewlett Packard Enterprise (HPE) je stále světovou jedničkou v prodeji x86 serverů, to je ale opět byznys, který se dá považovat za komoditní. Vývoj na trhu rovněž začíná nahrávat jiným. Společnosti přestávají vlastní serverový hardware kupovat a namísto toho se snaží pořizovat cloudové služby a aplikace. A velcí cloudoví hráči dost často svojí infrastrukturu staví na neznačkovém a přizpůsobeném hardwaru.

HPE zároveň v historii doprovázely obří odpisy na nepovedené akvizice (HP Inc. také, viz Palm). EDS měla být mistrovským útokem na svět outsourcingu IT, a i když tato sekce dělá 39 procent prodejů HPE, firma nakonec musela odepsat několik miliard dolarů. Navíc sleduje, co s celým outsourcingem opět dělá cloud. Příběh dalších miliard dolarů v odpisech za Autonomy je další smutná podívaná, i když to měl být pionýr v analýze velkých dat. Veřejný cloud HP nezvládla vůbec, zrovna před pár dny ukončila projekt HP Helion s tím, že nemá šanci soupeřit s Amazonem a dalšími.

Šéfka Hewlett Packard Enterprise Meg Whitman.
Autor: Jan Sedlák

Šéfka Hewlett Packard Enterprise Meg Whitman.

Firma Meg Whitmanové má ovšem v zásobě řadu zajímavých a hodnotných aktiv. Jsou to například (rovněž koupené) storage systémy 3PAR, které míří do vyšší cenové kategorie. Fungují také sítě do jisté míry založené na koupi 3Com a v minulém roce byl rovněž uzavřen odkup Aruba Networks, díky čemuž má HP za tři miliardy dolarů vlastní schopné Wi-Fi portfolio.

Meg Whitmanová v několika posledních měsících během svých veřejných vystoupení několikrát uvedla, že s akvizicemi nekončí a že se z HP naopak stane aktivní kupec poohlížející se i po malých startupech. To by do jisté míry mohlo zacelit díru na trhu. Předpokládá se totiž, že Dell a EMC nebudou mít po spojení a při všech těch dluzích apetit k nákupům a IT trh tak přijde o velice aktivní kupce.

Ono slovo inovace

Představa Whitmanové, která stála za rozdělením legendárního podniku, je taková, že se z HP stanou dvě menší a pružnější firmy. Mají rychleji reagovat na trh a co nejdříve přijít se zásadními inovacemi a novinkami.

Přesně to by se oběma HP hodilo. Výzkum a vývoj byl totiž v HP v minulosti výrazně udusán, a to konkrétně po příchodu tehdejšího výkonného ředitele HP a dnes šéfa Oraclu Marka Hurda. Hurd se proslavil ráznými škrty, které ovšem vypadaly spíše jako realizované podle barvených tabulek v Excelu. Následná několikaměsíční štace nástupce Léo Apothekera situaci ještě zhoršila a na zásadně se měnícím IT trhu uvedla celou firmu do úpadku.

Situaci ostatně nijak zásadně nepomohla ani Hurdova předchůdkyně Carly Fiorinová, která aktuálně kandiduje na prezidentku Spojených států. Od konkurentů a kritiků to dostává za své působení v roli šéfky jedné z největší technologických firem světa pěkně „sežrat“. V mnoha případech je to po právu.

Výkonný ředitel Oraclu Mark Hurd
Autor: Jan Sedlák

Výkonný ředitel Oraclu Mark Hurd

Ani jedno z HP v současné době na trhu s ničím zásadním nevybočuje, i když například Meg Whitmanová po svém nástupu začala hlásat, že výrazně redukuje portfolio a atraktivitu notebooků, tak trochu ve stylu Applu. Uvidíme, co samostatná HP Inc. přinese.

Jisté trumfy v rukávu by mohlo mít HPE, které už nějakou dobu pracuje na takzvaných memristorech. Do praktického nasazení je ale zřejmě ještě poměrně daleko. Stejně tak se jako příliš velký byznys nejeví projekt Moonshot, což jsou mobilní čipy v serverech. HP Moonshoty nabízí už nějakou dobu, jde ovšem o velice specifickou technologii určenou zejména pro velké webové firmy. Počítačová a tiskárenská HP Inc. zase bude zkoušet uspět na trhu s 3D tiskem.

A tržby padají

Stále je zde ovšem mnoho otázek. Další tradiční IT giganti na vývoj a problémy na trhu reagují tím, že se snaží svůj zásah posilovat, nikoliv se dělit (ostatně viz Dell a EMC). Michael Dell na nedávném setkání řekl, že platí „go big, or go home“. Není jasné, zda obě HP dokážou nadále směrem k firemním zákazníkům vystupovat společně a nabízet end-to-end řešení. Otázkou je i to, jak se pohnou vztahy s dodavateli komponent a zda „nové“ firmy dosáhnou na stejné množstevní slevy jako doposud.

Otázky, samé otázky. Samotná firma Hewlett Packard Enterprise sice dosáhne na roční tržby kolem 55 miliard dolarů, celý podnik ovšem několik posledních let pouze padal. Tržby HP se konkrétně od roku 2010 do dneška snížily ze 126 miliard dolarů za rok na 105 miliard. A není vůbec jisté, zda se dva nové podniky dokáží vrátit k růstu.

Menší a teoreticky pružnější firmy navíc nemusí nic znamenat v případě, že obě HP výrazně nezahýbou firemní kulturou a nabobtnalými procesy a korporátním podhoubím, které si v ničem nezadá s tím v IBM.

BRAND

Možná se to povede. V HP ostatně stále pracuje řada velice chytrých a schopných lidí. A mezitím se můžete podívat na přiložené nostalgické video, které firma u příležitosti oddělení vydala. V hlavní roli Satya Nadella, Sheryl Sandberg, Mitt Romney, Condoleezza Rice či Richard Branson.

Autor článku

Reportér serveru Lupa.cz, dříve redaktor deníku E15, týdeníku Euro a webu Connect.cz. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).