Hlavní navigace

Je to vabank. Michael Dell sází desítky vypůjčených miliard na sloučení s EMC

13. 10. 2015
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: David Shopper
Možná tak vznikne přední světová IT společnost poskytující hardware i služby podnikům malým i nadnárodním, možná to bude hlavně velký průšvih.

Společnosti DellEMC včera potvrdily domluvu na tom, že Dell převezme EMC.

Dell znáte všichni. V celkovém prodeji osobních počítačů je to dnes světová trojka — za Lenovem a HP — avšak v serverech je to světová dvojka, za HP a před IBM, jež loni odprodalo divizi x86‑serverů Lenovu.

Zato o EMC dosud slyšeli spíše jen ti z vás, kteří se někdy zajímali například o disková pole pro datová centra. EMC je světová jednička v datových úložištích a s nimi spojených technologiích. Pokud si některá společnost buduje vlastní „cloud“, popřípadě provozuje SAP, Oracle nebo ve větším měřítku podniková řešení od Microsoftu, dost možná je uživatelem právě EMC, třebaže často s pomocí nějakého partnera.

EMC celosvětově zaměstnává přes 70 000 lidí, z toho několik tisíc ve výzkumu a vývoji. Po světě má 400 obchodních zastoupení, jedno také v Praze. V Česku působí několik integračních partnerů. K platinovým partnerům pro cloudové služby patří nadnárodní Capgemini, rovněž s pobočkou v Praze.

Na rozdíl od Dellu se EMC obchoduje na burze (NASDAQ). Než prosákly zprávy o jednání s Dellem, měla společnost tržní hodnotu kolem padesáti miliard dolarů. (Po zprávách o dohodě s Dellem její akcie mírně posílily.)

Spíše než EMC znáte třeba VMware, jednu z dceřiných společností, která vyvíjí software pro virtualizaci. Podstatná část tržní hodnoty EMC plyne z toho, že vlastní 80% podíl na společnosti VMware, kterou kdysi koupila za zhruba 625 milionů dolarů, což se zdá skoro ničím proti dnešní tržní hodnotě VMwaru ve výši třiceti miliard.

EMC dále vlastní Pivotal (softwarovou cloudově-nativní platformu), VCE (infrastrukturní firmu) a Virtustream (cloudové služby). Bezpečnostní RSA je divizí EMC.

Jedno z největších převzetí technologické společnosti

Dell zaplatí akcionářům EMC $24,05 za akcii hotově, ale k tomu přidá za podíl, který sloučená společnost získá na VMwaru, zvláštní akcie navázané na tržní cenu akcií VMwaru — za každou akcii EMC dostane akcionář přibližně 0,111 této „tracking“ akcie.

Zatímco EMC se sloučí s Dellem a burzu tak opustí, VMware na burze zůstane. Nadále bude řízena jako oddělená firma a zůstává její dosavadní vedení.

Podle tiskové zprávy vychází výplata akcionářům EMC celkem na $33,15 za akcii, z čehož vyplývá souhrnná hodnota převzetí EMC na 67 miliard dolarů, je to však spočítáno k ceně akcií VMwaru k 7. říjnu.

Akcionáři VMwaru nejsou totiž z obchodu nadšení a jeho akcie po ohlášení poklesly. Reuters cituje analytika Daniela IveseFBR Capital Markets, že akcionáři se obávají, že by společnost mohli opustit někteří nadaní zaměstnanci, kterým se spojení s Dellem nebude zamlouvat.

Světová média se neshodla na tom, zda je celý obchod dosud největším zaznamenaným sloučením technologických firem, jak v pondělí tvrdil Reuters nebo Bloomberg; Fortune připomnělo sloučení AOL a Time Warneru v roce 2000, ve výši skoro 165 miliard dolarů, ale podle této tabulky je převzetí EMC Dellem přinejlepším jen čtvrtá největší akvizice technologické firmy.

Prodej EMC Dellu není dosud uzavřen. Zatím se s Dellem domluvilo představenstvo EMC, jež doporučí obchod akcionářům; ti jej musí schválit. Mimoto si vyhradilo šedesátidenní období, po které vyčká na možné lepší nabídky.

Fortune vyčítá několik společností, které by připadaly v úvahu: zejména IBM nebo HP, možná Oracle, pro úplnost zmiňuje i Cisco nebo Microsoft, nicméně pro všechny uvádí nějaké ale, pro které není pravděpodobné, že by se pokusily přeplatit Dell a pořídit si EMC.

Obchod navíc musí posvětit úřady. Se vším všudy se počítá, že převzetí se uzavře teprve napřesrok, někdy mezi květnem a říjnem 2016. Do té doby bude EMC působit jako doposud.

Sloučenou společnost povede Michael Dell, zatímco Joe Tucci, šéf EMC, se po dokončení převzetí odebere na odpočinek (už na to má věk). A zatímco vedení celého Dellu zůstane v Round Rock v Texasu, vedení divize podnikových systémů sloučené společnosti má sídlit v nynějším ústředí EMC, tedy v Massachusetts, téměř dva tisíce mil daleko.

Dell a EMC se „potřebují navzájem“

EMC je firma finančně zdravá, jejímž jediným, zato podstatným problémem, zdá se být, že už vyčerpala možnosti k dalšímu růstu vlastními silami. Přitom má vybudované postavení v odvětví, ve kterém příležitosti i marže jsou, jen se snáze dostat k zákazníkům. Kdyby EMC nadále váhalo, ohrozit ho může například dravý Amazon se svými AWS.

Dell se kdysi vyšvihl na jedničku mezi výrobci osobních počítačů díky tomu, že dokázal operovat s nízkými náklady. To mu však jako konkurenční výhoda nevydrželo věčně — nakonec na trhu zbyli jen ti, kteří dokázali snížit náklady obdobně.

Od poloviny devadesátých let dodával i servery, od konce devadesátých let se zajímal také o úložiště, a zejména od poloviny minulé dekády se snažil o stále větší průnik do segmentu podnikových řešení a služeb, protože bylo čím dál tím zřejmější, že vysoká závislost na prodeji PC jej ohrožuje.

Přes veškerou snahu o diverzifikaci se však neodpoutal od toho, že je především prodejcem PC, a po většinu své existence neměl ani pořádný vlastní výzkum a vývoj, protože ten by ukusoval ze zisku. Dell Research byl ustaven až počátkem roku 2014, snad nejen shodou okolností teprve poté, co Michael Dell spolu se skupinou investorů stáhl po 25 letech společnost z burzy; to ostatně neustále opodstatňuje prohlášeními, že jedině společnost v soukromých rukou může investovat do budoucnosti bez ohledu na to, jak se to projeví na čtvrtletních výsledcích.

Spojená společnost by se měla „rozkročit“ nad celým trhem, měla by být schopna nabídnout úplné řešení jak zákazníkům poměrně drobným, tak i velkým, a sice řešení sestávající z hardwaru, softwaru i služeb a podpory. Výsledná společnost by měla být silná jak ve výzkumu a vývoji, tak i v prodejních kanálech. Pokud jde o síťové prvky, bude však nadále záviset na partnerství se Ciscem.

Závažným rizikem při slučování dvou velkých společností je to, zda si vzájemně sednou vnitrofiremní kulturou; neshoda může výslednou společnost zabrzdit na roky. V tomto případě spočívá naděje v tom, že Dell už měl s EMC dlouhodobé strategické partnerství — v letech 2001 až 2011, kdy přeprodával jejich hardware a software. Skřípalo přitom, že obě společnosti často soutěžily o tytéž zákazníky, a mimoto se Dell snažil získat vlastní portfolio podnikových řešení, vysvětloval v roce 2011 eWeek. Zpětně se to zdá jako dobré argumenty pro spojení obou firem.

Bude to stát desítky miliard dolarů

Celý sloučený Dell zůstane nadále v soukromých rukou, bude však zadlužen asi 50 miliardami dolarů (podle Reuters), z toho 32 miliard dluhu bude přímo souviset s převzetím EMC, část připadne na stávající dluh EMC a společnost Dell je nyní zadlužena asi 12 miliardami dolarů.

Akcionářům EMC musí Dell vyplatit celkem přes 46 miliard dolarů hotově. Něco dá z volných hotových prostředků obou společností; asi tři miliardy přibudou jako nový soukromý vklad od investorů — od Michaela Della a jeho MSD Partners, od investiční firmy Silver Lake a od státní singapurské investiční společnosti Temasek.

Většinu potřebných peněz si však společnost půjčí, odhaduje se, že to bude přes 40 miliard dolarů. Podle tiskové zprávy koordinují půjčku banky Credit Suisse a J. P. Morgan, peníze poskytne kromě nich ještě řada dalších: Barclays, BofA Merrill Lynch, Citi, Deutsche Bank Securities Inc., RBC Capital Markets a firmy ze skupiny Goldman Sachs.

Michael Dell slibuje, že podstatnou část dluhu umoří jeho společnost do dvou let od uzavření převzetí EMC. Prohlašuje, že očekávaná synergie v tržbách třikrát převýší očekávanou synergii v nákladech.

Je to vabank

Ale je přirozeným krokem pro Michaela Della, jenž v podstatě nemá co ztratit – kromě své společnosti, s níž beztak spjal celý svůj pracovní život.

Analytici jsou spíše překvapení tím, že se mu podařilo získat příslib tak velkého úvěru, ale tomu poněkud nahrávají nízké úrokové sazby. Pozastavují se i nad tím, že investiční firma Silver Lake tímto svazuje svůj osud s Dellem, jelikož do něj vkládá nemalé peníze už podruhé.

BRAND

Spojení Dellu a EMC určitě neprojde bez potíží. Možná dokonce jen vyšumí a ukáže se, že ničemu nepomohlo, možná však ze spojení vzejde přední světový dodavatel podnikové IT infrastruktury.

Dellův severoamerický rival HP jde opačným směrem a naopak se rozštěpí — na firmu obsluhující podniky a na firmu prodávající PC a tiskárny — a to již od prvního listopadu. Rozštěpení si přáli akcionáři — jasně zaměřené firmy jsou pro ně čitelnější.

Michael Dell se akcionářské veřejnosti zbavil a namísto štěpení hledá synergie. Teprve uvidíme, zda se mu to osvědčí lépe.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).