Ministerstvo průmyslu a obchodu uspořádalo kulatý stůl věnující se možným dopadům nové obchodní politiky Spojených států amerických pod staronovým prezidentem Donaldem Trumpem. USA jsou jedním z našich hlavních partnerů a patří mezi tuzemské největší investory. Pod novou administrativou ovšem hrozí možná omezení, cla a podobně, což se týká celé Evropské unie. V současné době se například řeší ještě Bidenovo dědictví na omezený dovoz nejvýkonnějších AI čipů. I tomu se ministerstvo na jednání věnovalo.
“Evropské firmy také mohou čelit omezením v přístupu k americkým technologiím, zejména v citlivých oblastech, jako jsou AI a mikročipy. Podle nových amerických pravidel pro kontrolu vývozu pokročilých AI čipů, modelů a přístupu k těmto technologiím je Česká republika zařazena v kategorii II. Tato pravidla však dosud nevstoupila oficiálně v platnost a probíhají k nim veřejné konzultace,” připomněl resort průmyslu a obchodu.
Ministerstvo zároveň potvrdilo, že reálné dopady omezení vývozu vyspělých AI čipů na Česko aktuálně nejsou významné. Limit 50 tisíc čipů pro období 2025 až 2027 je pro naše potřeby s velkou rezervou dostatečný.
Ministerstvo nicméně uvedlo poměrně zavádějící čísla. “V současné době Česko využívá jednotky vyspělých čipů pro umělou inteligenci z USA. Statistika v ČR neexistuje, protože procento čipů, které podléhají omezení, mají na českém trhu zanedbatelné až nízké zastoupení,” uvedl úřad.
Jak informujeme například v dnešním rozhovoru s největším dovozcem AI čipů Nvidia do Česka, ročně se u nás prodá až k tisícovce těchto modelů. Nejde o velké objemy, ale zároveň nelze tvrdit, že Česko využívá jednotky vyspělých čipů pro umělou inteligenci z USA. Ostatně jen Seznam jich má stovky a dalších 576 je ve státem koupeným nejrychlejším superpočítači Karolina. Objemy jsou to pořád malé, ale nejde o jednotky kusů, jak tvrdí ministerstvo.
“Prioritou je dostat Česko do kategorie 1 (nákup bez omezení – poznámka redakce), to jsem přinesl také na vládu. Zajištění přístupu k nejnovějším technologiím a AI modelům pro výzkum a vývoj v Česku je pro nás zásadní,” uvedl ministr průmyslu Lukáš Vlček.
Ministerstvo průmyslu a obchodu, ministerstvo zahraničí a Svaz průmysl a dopravy ČR podle informací Lupy připravují oficiální dokument, který by měly USA obdržet. Argumentovat se tam má bezpečnostními a ekonomickými aspekty a dokázat, že Česko je spolehlivý partner, který čipy může bez omezení odebírat.
Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj sdělil, že ČR od Američanů neobdržela žádné odůvodnění, proč byla zařazena do druhé kategorie.
“Jeví se mi to tak, že Česko do druhého koše spadá spíše z důvodu přirozeného regionálního rozdělení, aniž by USA sledovaly aktuální vývoj. Jsme v kategorii států, které byly historicky navázány na Rusko. Bývalé sovětské satelity jsou v druhém koši všechny. Je to velmi nespravedlivé, protože přístup Česka ke společným tématům s USA je v mnohém odlišný než přístup zemí jako Slovensko nebo Maďarsko,” řekl mimo jiné Rafaj.