Hlavní navigace

Na stavbu rychlého internetu chce stát dát miliardu, výzvu zveřejní tento týden

Sdílet

David Slížek 4. 2. 2019
Broadband - optický kabel - výstavba Autor: Depositphotos

Druhou výzvu na čerpání dotací, které mají sloužit k pokrytí tzv. bílých míst vysokorychlostním připojením, vyhlásí ministerstvo průmyslu a obchodu ve čtvrtek 7. února. Žádosti bude přijímat do 8. května 2019. Úřad termíny zveřejnil na dnešní tiskové konferenci.

Miliarda korun, která je na dotace připravena, by podle představ ministerstva měla dát šanci na připojení o minimální rychlosti 100 Mbit/s asi 90 tisícům domácnostem z oblastí, kde se výstavba vysokorychlostních sítí komerčně nevyplatí. 

„V případě, že počet kvalitních projektů bude vyšší než alokace 1 mld. Kč, dotační prostředky MPO navýší,“ slibuje úřad. „Cílem výzvy je pokrýt 10 % území České republiky, které je relativně řídce osídlené, vysokorychlostním internetem. Potenciální investoři v těchto oblastech neinvestovali a bez podpory investovat nebudou, prostřednictvím 75% investiční dotace na stavbu těchto sítí se dostane kvalitní infrastruktura i do oblastí, které nejsou ekonomicky rentabilní.“

Připomeňme, ža na výstavbu broadbandu v tzv. bílých místech původně mělo Česko z evropských fondů čerpat až 14 miliard Kč. Vzhledem ke špatně nastaveným podmínkám se ale do první výzvy na 11,5 miliardy přihlásili jen tři zájemci, kteří požadovali celkem 50 milionů Kč. Stát poté většinu peněz přesunul na jiné účely.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.