Hlavní navigace

Na Ulož.to se povaluje řada rodných čísel, telefonů či zdravotnické dokumentace

20. 3. 2019

Sdílet

Data na Ulož.to

Online úložiště souborů Ulož.to není plné pouze warezového obsahu, ale také citlivých informací. Brněnská bezpečnostní společnost SODAT přišla s analýzou 15 tisíc souborů, které jsou na populární službě nahrány, a zjistila, že je mezi nimi řada souborů z farmaceutických, účetních, zdravotnických a dalších firem a organizací.

Celkem se mezi analyzovanými soubory našlo 757 rodných čísel, 10,5 tisíce e-mailových příloh, 32,2 tisíce telefonních čísel, 4,7 tisíce smluv a faktur, 79 výplatních pásek a téměř 1,4 tisíce hesel.

„Mezi veřejně dostupnými soubory jsou například zdravotní dokumentace včetně fotografií pacientů nejmenované plastické chirurgie. Dohledat bylo možné i komunikaci s pacienty nebo přístupová hesla. Analýza odhalila i výplatní pásky zaměstnanců, které zpracovávala mzdová společnost. Soubory obsahují také rodná čísla a daňová přiznání. Data se na veřejná úložiště dostávají nejčastěji jako zálohované soubory. Podle analýzy některé společnosti prováděly zálohy tímto způsobem opakovaně. Častým argumentem pro využití online úložiště je fakt, že uživatele tuto službu popisují jako bezplatnou a neomezenou,“ uvádí SODAT.

SODAT analýzu provedl pomocí nástroje Pureo vyvíjeného společností Cognito, která spadá do stejné softwarové skupiny MindForge. Firma také spustila speciální web na adrese unik-dat.sodat.com, kde je možné si možný únik dat ověřit.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).