Hlavní navigace

Národní superpočítačové centrum rozjelo laboratoř vizualizace a virtuální reality

23. 3. 2021

Sdílet

Laboratoř vizualizace a virtuální reality na IT4Innovations Autor: IT4Innovations

V národním superpočítačovém centru IT4Innovations při Vysoké škole báňské v Ostravě mají novou pěknou “hračku”. Do provozu byla uvedena Laboratoř vizualizace a virtuální reality. Ta má podpořit aktivity kolem superpočítačů, a to pomocí vizualizace 3D obsahu skrze velkoplošné 3D projekce a VR brýlí.

“Své využití nalezne laboratoř zejména při vizualizaci vědeckých výpočtů velkého rozsahu, jakými jsou projekty z oblasti inženýrství, nanotechnologií, materiálového designu a spousta jiných. Uplatní se ale také v rámci spolupráce s průmyslovými partnery, a to především k vizualizaci výsledků společného výzkumu, ověřování prototypů či prezentaci produktů. V neposlední řadě může pomoci také při vzdělávacích aktivitách jako je výuka anatomie ve 3D, předvádění výrobních postupů výrobků nebo jako obecné simulační tréninkové zařízení,” plánuje IT4Innovations.

Laboratoř má dvě části – promítací sál s hledištěm pro šestnáct diváků a zázemí pro simulátor virtuální reality pro čtyři lidi.

Projekční stěna je nasvícena laserovým 3D projektorem Barco se 4K rozlišením. Obraz je generován počítačem instalovaným v místnosti, případně výpočetním klastrem v datovém sále. K přenosu dat a obrazu slouží 100Gb ethernetová síť.

VR místnost disponuje čtyřmi headsety. Tři z nich jsou HTC Vive Pro s 2K rozlišením na každé oko a obraz z renderovací stanice je do nich je přenášen bezdrátově. Dále jsou k dispozici brýle XTAL od české firmy VRgineers, ty mají k dispozici 4K na každé oko. Obraz je generován “počítačem v batohu”.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).