Hlavní navigace

Německý regulátor vyšetřuje WhatsApp, změna podmínek prý může být nezákonná

14. 4. 2021

Sdílet

Hamburský komisař pro ochranu dat a svobodu informací Johannes Casper zahájil řízení s Facebookem kvůli plánované změně podmínek užívání komunikátoru WhatsApp. Informovala o tom agentura Bloomberg a prohlášení na svém webu zveřejnil i hamburský regulátor. Změna, kterou Facebook oznámil na začátku roku, vyvolala masový nesouhlas uživatelů a jejich odliv ke konkurenčním službám.

Facebook ale navzdory bouřlivým reakcím odmítá od změny podmínek odstoupit. Ty mu mají umožnit sdílet data uživatelů WhatsAppu s dalšími firmami pro marketingové účely. Ačkoliv se změna podmínek WhatsAppu netýká zemí EU, německý regulátor soudí, že změna může být protiprávní.

„Momentálně existuje důvod domnívat se, že ustanovení o sdílení dat mezi WhatsAppem a Facebookem můžou být kvůli nedostatečně dobrovolnému a informovanému souhlasu vymáhána nezákonně. S cílem zabránit nezákonnému hromadnému sdílení dat a tlaku na miliony lidí kvůli nezákonnému souhlasu byl kvůli ochraně dat zahájen formální úřední postup,“ uvedl Casper v prohlášení.

Svůj krok německý regulátor zdůvodňuje tím, že WhatsApp ve spolkové republice používá 60 milionů lidí a služba je rozšířenější, než samotný Facebook. Casperův cíl je zabránit změně podmínek před 15. květnem, kdy mají oficiálně vejít v platnost. Podle serveru Android Police už hamburský komisař s podobným krokem uspěl před čtyřmi a půl lety, kdy Facebook měnil podmínky služby tak, aby mohl využívat napříč svými firmami více dat z WhatsAppu. 

Facebook podle Bloombergu nyní přezkoumává komunikaci s hamburským regulátorem a chce vyjasnit „nedorozumění“ ohledně smyslu a dopadů aktualizace podmínek WhatsAppu. Firma třeba namítá, že nové podmínky nijak nezasáhnou do soukromí komunikace mezi uživateli.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 4. 2021 15:30

    Aleš Příhoda

    Že by v 83 milionovém Německu používalo WA 60 milionu lidí? To by ho snad musel používat každý, kdo není senior a novorozenec. A co chtějí řešit, když se změny netýkají EU? Je to nějaké celé na vodě.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář a moderátor, redaktor Lupa.cz a spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve působil také v marketingu a pracoval ve státní správě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).