Hlavní navigace

Neomezená data za pětistovku. U O2 to jde, ale služba funguje jenom doma

2. 2. 2017

Sdílet

V mobilu to zatím nejde. Operátor testuje službu jménem Optimal Air Fix, která nahradila dosavadní Optimal Air s FUPem třicet gigabajtů. Měsíční paušál 499 korun je podmíněn dvouletou smlouvou, ale jde už o neomezenou nabídku s rychlostí 20/2 MB/s. Konkurenční T-Mobile za podobnou částku nabízí tarif se 40 gigabajtovým limitem a Vodafone operuje s limitem 30 gigabajtů, který má ale hned několik výjimek

O2 svou službu cílí jen a pouze pro domácí modemy. Funguje jen na datových kartách bez hlasových služeb. Zároveň si operátor v podmínkách vymiňuje používání jen na sjednané adrese umístění služby. Zapojení do tabletu nebo notebooku na cesty tak padá. 

Operátor to zdůvodňuje tím, že služba má být alternativou k připojení prostřednictvím fixní sítě. „Díky tomu, že bude služba fixovaná na konkrétní lokalitu a bude tedy čerpat mobilní data pouze z konkrétních základnových stanic ve svém okolí, dokážeme daleko lépe řídit provoz a zatížení mobilní sítě,“ tvrdí Kateřina Mikšovská z tiskového oddělení O2. Pilotní provoz má totiž firmě hlavně otestovat reakci trhu a zatížení LTE sítě v reálném provozu.

Firma také umožní aktivaci služby pouze tolika zákazníkům, aby podle operátora nedošlo k přetížení sítě. „Při určování počtu zákazníků, kteří budou moct naši službu na konkrétním místě využívat, bude vždy záležet na několika různých faktorech: na počtu základnových stanic, které na danou adresu „dosvítí“, na počtu frekvenčních pásem, která daná stanice využívá, nebo jaký je přirozený mobilní datový provoz v dané lokalitě,“ tvrdí Jan Hruška z marketingu O2 s tím, že jiná situace bude v rezidenční čtvrti s rodinnými domy a jiná třeba v lokalitě s nákupním centrem.

Mobilní data se stávají letos žhavým politickým tématem a po letech mlčení se k nim najednou začali vyjadřovat i vysoce postavení politici. Premiér chystá spanilou jízdu na ČTÚ, ÚOHS a k operátorům s tím, že by chtěl drahá data a postavení zákazníků nějak zlepšit. Potenciál tématu ale chápou i další strany. Zatím slovně tak už burácí i třeba ministr financí Andrej Babiš

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).