Hlavní navigace

Nordic Telecom spustil pilotní provoz v pásmu 3,7 GHz, dosahuje rychlosti 400 Mb/s

Sdílet

David Slížek 1. 3. 2018

Nordic Telecom do kmitočtů v pásmu 3,7 GHz investoval v loňské aukci kmitočtů 406 milionů Kč a teď na nich spouští pilotní provoz. Zatím se týká Prahy, Vinoře a Dobříše, oznámila firma v tiskové zprávě.

Podle operátora se na síti daří v reálných podmínkách dosahovat rychlostí přes 400 Mb/s. „Rychlost budeme nadále zvyšovat, zatím jsme zdaleka nevyužili všech technologických možností sítě,“ slibuje ředitelka divize pro koncové zákazníky Martina Lovčíková.

Pásmo 3,7 GHz nebude určeno pro mobilní telefony (přístroje podporující tyto frekvence na trhu nejsou), ale spíš k připojení domácností tzv. pevným připojením přes mobilní síť. Operátoři se jím stále více snaží konkurovat v místech, kde chybí skutečně fixní vysokorychlostní připojení (ADSL nebo optika).

„Budujeme novou síť zejména ve středně velkých a menších městech, kde je velký prostor pro zlepšení kvality pevného internetu,“ potvrzuje to Lovčíková. Nordic pro tento typ připojení razí termín „Fiber Like Experience“.

Operátor teď testuje technologie od čtyř dodavatelů, ze kterých si chce vybrat. Komerční spuštění služby plánuje na druhé čtvrtletí příštího roku. Do sítě má investovat celkem 750 milionů Kč.

Svůj test v pásmu 3,7 GHz už koncem loňského roku spustil také operátor O2. Podívejte se, jak jeho testování vypadá:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.