Hlavní navigace

Novela zákona o silniční dopravě prošla sněmovnou, uvolní ruce alternativním taxislužbám

27. 11. 2019

Sdílet

uber auto

Novela zákona o silniční dopravě (v relativně krátkém období již druhá v pořadí) prošla při třetím čtení Poslaneckou sněmovnou, pokud ji dle očekávání odsouhlasí i Senát, výrazně uvolní ruce alternativním digitálním taxislužbám, jako je Uber, nebo Bolt.

Novela zákona přináší několik změn, ta hlavní spočívá ve zrušení povinnosti provozovatele vést záznam o provozu vozidla, odpadne tak nutnost mít ve voze tzv. taxametr. Kdysi ikonickou povinnou střešní svítilnu s nápisem TAXI nahradí nová povinnost označovat všechny vozy provozující v nějaké formě taxi službu evidenční nálepkou. Ta bude povinná i pro řidiče alternativních služeb a bude k dostání na místním dopravním úřadu (vyjít by měla na 500 korun).  Samotná svítilna nicméně bude  nepovinná pouze v případě, že je možné si službu objednat elektronicky, povinnosti se nezbaví taxikáři, které je možné si odchytit mávnutím na ulici.

Ze zákona také vyplývá, že obce již nebudou moci řidičům taxi služeb přikazovat konkrétní podobu (barvu, nebo velikost) vozidla. Zákon také zcela vypouští možnost obcí stanovit řidičům taxislužby jako podmínku pro nabízení přepravy na svém území povinnost prokázat zkouškou znalost místopisu a právních předpisů upravujících provozování taxislužby. Na druhé straně nicméně novela počítá také s tím, že provozovatelé služby (i když jde jen o zprostředkovatele), ponesou zodpovědnost za to, že pro ně budou jezdit pouze řidiči s oprávněním.

„Odmítnutí zkoušek na úrovni obcí vítáme. Je to zbytečná bariéra vstupu na trh, která v konečném důsledku vede pouze k nižší kvalitě služby pro cestujícího. V době aplikací a vzájemného hodnocení cestujících a řidičů se jedná o přežitek. Rádi bychom v novele viděli ještě více změn, ale současně si uvědomujeme potřebu dosáhnout shody mezi všemi aktéry. Díky snaze a úsilí Ministerstva dopravy a zainteresovaných poslanců se Česká republika svou legislativou opět o kousek posunula do 21. Století,“ prohlásil pro Lupu Roman Sysel z Boltu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).