Hlavní navigace

NÚKIB a úřad pro jadernou bezpečnost rozjíždí spolupráci v kyberprostoru

11. 11. 2020

Sdílet

Dana Drábová, Karel Řehka Autor: NÚKIB

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) podepsaly memorandum o spolupráci, v rámci kterého mají rozšířit spolupráci v bezpečnosti.

“Význam kybernetické bezpečnosti roste ve všech oblastech, je tedy stále důležitější také pro zajištění jaderné bezpečnosti našich jaderných zařízení, zejména jaderných elektráren,” uvádí šéfka SÚJB Dana Drábová. Dosavadní spolupráce s kyberúřadem podle ní přinesla první výsledky, například “přesnější vymezení IT systémů jaderných elektráren spadajících do kritické informační infrastruktury.”

“Pod regulaci NÚKIB i SÚJB spadají subjekty a systémy, bez kterých se stát a jeho občané nemohou obejít. Proto jsme se shodli, že je třeba spojit naši expertízu a nejen postupovat jednotně při kontrolách, ale také si vyměňovat informace, které jsou pro naši práci nezbytné,” navazuje ředitel NÚKIBu Karel Řehka.

Oba bezpečnostní úřad mají postupovat jednotně a společně, například při kontrolách. Vyměňovat si také mají informace a řešit mezinárodní regulace. Realizovat se budou i bezpečnostní školení.

NÚKIBu se také před pár dny podařilo uspět na Úřadu vlády, který schválil Národní strategii kybernetické bezpečnosti České republiky pro roky 2020 až 2024. Vláda rovněž byla seznámena se stavem naplňování takzvaného 5G toolboxu z pera Evropské komise, který řeší bezpečnost 5G sítí.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).