Hlavní navigace

Nyx má novou verzi webu

2. 4. 2021

Sdílet

Nový Nyx Autor: Printscreen, Lupa.cz

Komunitní server Nyx prošel aktualizací a migrací na nové úložiště. Správce serveru Marek Janda to oznámil na Twitteru. Velkou změnou prošla zejména API pro mobilní aplikace, které nově získají možnost pokrývat funkcionality celého webu. Server by měl být také rychlejší.

Aktualizací prošla i aplikace Nyx pro iOS a nová verze neoficiální aplikace Fyx pro Android má vyjít v nejbližší době. Mírných změn se dočkal i design stránek.

Nyx, který letos slaví 20 let existence, si uchoval přízeň uživatelů i navzdory rozvoji sociálních sítí. Členství na serveru lze stále získat jen na pozvání od některého ze stávajících uživatelů.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 3. 4. 2021 15:49

  Nickless account

  Myslim ze kdyz nekdo nekomercnimu, komunitnimu serveru po dvaceti letech neustaleho udrzovani v chodu jeste kompletne prepise kod, tak je to treba pro me zaznamenanihodna udalost.

  Jsem rad ze se lupa neridi jen popularitou projektu, ale i dalsimi hodnotami.

  BTW: Na NYXu jsem nikdy nebyl, protoze me tam nikdo nepozval..

 • 4. 4. 2021 1:18

  gilhad
  Vždyť sis odpověděl sám
  • backgroud se mění, protože ho je potřeba upgradovat
  • layout se nemění, protože je vyhovující i v současné době
   • například funguje i na obrazovkách s rozlišením 2560x1440, na rozdíl od Lupy, která je zřejmě dosud optimalizovaná pro VGA standard 640x480 (alespoň tak soudím z toho, že i na rozlišení 2560x1440 užitečný obsah nepřesáhne nějakých 610 bodů )
  Proboha, vždyť VGA byla žhavou novinkou na sklonku minulého milénia (uvedena 1987) a už další rok ji začala vytlačovat modernější SVGA začínající na 800x600 - nechápu proč třeba zrovna Lupa nedokázala na tento překotný vývoj zareagovat za pouhých 32 let a nabídnout obsah ve formě, která by dokázala rozumně využít i tyto modernější formáty ?!?

  V tomto srovnání má dosud NYX jednoznačně navrch i se svým "starým" formátem - alespoň pro lidi, kteří dokáží pracovat i s delší textovou informací - o grafické ani nemluvě.

 • 4. 4. 2021 11:36

  bez přezdívky

  Víte, nejdůležitější věc na UI aplikace je její použitelnost. A nyx je oblíbený právě proto, že má UI jednoduché, přehledné a funkční. Navíc nyx má samozřejmě možnost skinování.

  A to, že jste o něco velmi známého nezavadil, je asi jenom váš problém :)

 • 3. 4. 2021 2:16

  bez přezdívky

  Hmm. tak NECO, o čem jsem v životě ani po 25 letech na českém netu ani okrajově nezavadil.. má potřebu updatovat svůj kod. Asi dobře, nesoudím.. ale že s tím nespojí zároveň i výměnu své grafiky a layoutu, který i na nové verzi vypadá jako z období okolo 2005, to fakt nepochopím.. neberu nikomu, že se nechává starý layout, který mu vyhovuje - ale nějak mi opravdu nejde dohromady PROC měnit "background" a nechat si starý (zřejmě "vyhovující") frontend.. FAKT NE...

  3. 4. 2021, 02:18 editováno autorem komentáře

 • 3. 4. 2021 9:29

  Mr. McFly

  Na českých diskusních serverech se občas říká "Táhni na nyx, zrůdo!" ;-) Nyx je pro mne okrajová záležitost nehodna pozornosti. Opravdu je nyx tak populární? Chápu, kdyby šlo o Okouna nebo Mageo, ale nyx? Jo nix.cz, to je jiné kafe.

 • 7. 4. 2021 0:01

  gilhad

  Já tu určitý rozdíl ve využití prostoru prostě vidím ... asi tak 2460 vs 640 pixelů obsahu na šířku (nepočítaje okraje browserů a jiné věci na ploše) - písmena nemá cenu počítat u proporciálních fontů (ukázka z této diskuze, vs. fantasy příběhy na nyxu)
  https://imgur.com/HnUCahG

  A co se odkazů na články / diskuze týče, tak ty ukazuješ 7, mě se jich tam na lupě ukázalo 8 a na Nyxu 43 (plus navigace u obou)

  Ve stejném okně téhož prohlížeče se stejnou velikostí. Tedy v defaultu asi 4x delší řádky (Lupa 3/4 obrazovky bílé), 5x tolik článků/diskuzí v seznamu (a na Nyxu oproti Lupě jen ty co mě zajímají).

  A to v normální velikosti. Pokud odzoomuju, tak se písmo samozřejmě zmenší, na Lupě se zvětší prázdné okraje a řádky budou mít stejně slov, na Nyxu okraje zůstanou stejné, zvětší se počet slov na řádku. Při zazoomovaní opět Lupa stejný počet slov na řádku, Nyx zalomí delší řádky tak, aby se stále vešly na obrazovku a daly se číst bez scrolování. Čili opět pokud možno optimální využití dostupného prostoru.

  7. 4. 2021, 00:04 editováno autorem komentáře

 • 4. 4. 2021 18:06

  Arnold Schwanzenegger

  Nevím sice o co přicházím, ale nevšiml jsem si nějakého mega nevyužití v layoutu Lupy. Možná jsem minoritní vzorek? V čem přesně se čitelnost zvýší? více sloupců v titulce? Nebo má Nyx možnost zobrazit články ve sloupcové sazbě? Nejsem členem, tak nemohu posoudit, co vidím jako guest, tak se mi to zdá podobné.
  https://imgur.com/a/oitLyJt

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář a moderátor, redaktor Lupa.cz a spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve působil také v marketingu a pracoval ve státní správě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).