Hlavní navigace

O2 spouští bezdrátový „5G internet“ na doma, dostat se chce až na 250 Mb/s

15. 11. 2018

Sdílet

Vývojové a IT centrum O2 v Pardubicích Autor: Jan Sedlák

Službu označovanou za „5G internet“ už spouští také operátor O2. Na frekvenci 3,7 GHz zprovoznil takzvaný 5G internet na doma. O2 se k 3,7 GHz dostalo v rámci loňské dražby, kde uspěli také další hráči. Nordic Telecom už „domácí 5G“ rovněž spustil a na start se chystá i PODA.

„Internet 5G na doma O2 je od nynějška dostupný v oblastech napříč celou republikou, například na Olomoucku, Pardubicku, Budějovicku nebo Kutnohorsku, a to i mimo velká města,“ uvádí O2 s tím, že během prvních tří měsíců má být tato služba dostupná až pro 340 tisíc domácností, kde v současné době chybí pevné rychlé připojení.

O2 tento typ bezdrátového připojení označuje za alternativu pevné sítě. S pokrytím se chce dostat na čtvrtinu tuzemských domácností, které nemají dostupný internet o rychlosti alespoň 50 Mb/s.

Ceny bezdrátového internetu jsou nastaveny tak, aby odpovídaly VDSL tarifům. O2 nabízí 100 Mb/s a do budoucna se chce dostat na 250 Mb/s. O2 v současné době nabízí 100Mb tarif za 449 korun měsíčně na první půlrok v případě, že od operátora využíváte i jinou službu.

Operátor pro technologickou část využívá připojení zařízení od společnosti Huawei. Pro příjem „5G internetu“ je nutné využívat interní modem s případnou vnější anténou – pokud je signál v místě slabší.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).