Hlavní navigace

Ostrava příští rok zruší papírové jízdenky, za MHD se bude platit digitálně

23. 1. 2019

Sdílet

MHD v Ostravě Autor: Jan Sedlák

Dopravní podnik Ostrava (DPO) určil termín, kdy v rámci MHD skončí s papírovými jízdenkami a zcela je nahradí elektronickou formou. Stane se tak 1. ledna 2020. Ostrava se na tento krok připravuje už delší dobu. Funguje karta Odiska, vozy MHD jsou vybaveny bezkontaktními platebními terminály a fungují i SMS jízdenky. DPO také rozjel kampaň, kde na konec papíru upozorňuje.

DPO uvádí, že poprvé od spuštění překročil prodej elektronických jízdenek prodeje krátkodobých papírových jízdenek, a to jak v počtu, tak v objemu v korunách. Jen za prosinec se bezkontaktní karta použila ve 471 tisících případech, což přineslo přes osm milionů korun.

Elektronické platby mají růst i letos. „Když se podíváte na data, která pečlivě sledujeme, tak vidíte, že se každý rok používání platební karty našimi cestujícími téměř zdvojnásobí. Za druhé pololetí roku 2016 evidujeme půl milionu plateb a teď jsme na třech milionech osmi stech tisících za rok 2018,“ uvádí Daniel Morys z DPO.

DPO zároveň na hlavních zastávkách umožní za hotovost nákup takzvané bezkontaktní kreditní jízdenky, k dispozici bude od září. DPO náklady odhaduje na řádově jednotky milionů korun ročně, což by oproti tisku papírových jízdenek mělo ušetřit až 15 milionů ročně.

Jak funguje bezkontaktní placení za MHD v Ostravě:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).