Hlavní navigace

Piráti byli přizváni do Rady vlády pro IT. Chtějí nasadit open source ve státní správě

17. 8. 2018

Sdílet

Vladimír Dzurilla, Ivan Bartoš, Ondřej Profant

Vládní zmocněnec pro informační technologie a ředitel dvou státních IT podniků (NAKIT a Státní pokladna Centrum sdílených služeb) Vladimír Dzurilla nakonec vyslyšel volání Pirátů. Dohodl se s nimi, že se tato strana bude účastnit plenárních zasedání Rady vlády pro informační společnost (RVIS) a dostane možnost podílet se na rozvoji e-governmentu a digitalizace země.

„Máme skupinu expertů, a to jak na úrovni poslanců, tak i oborových specialistů, které chceme uplatnit. Proto oceňujeme příslib pana Dzurilly k účasti v orgánech RVIS, jakmile budou vládou oficiálně zřízeny,“ pochvaluje si pirátský předseda Ivan Bartoš.

Piráti vedle toho také chtějí představit akční plán pro zavedení otevřeného softwaru na úřadech. „Piráti, kterým je velmi blízká oblast otevřeného softwaru, se po dohodě s vládním zmocněncem zaměří na vypracování plánu pro využití open source softwaru ve veřejné správě,“ uvádí poslanec za Piráty Ondřej Profant.

Pirátská strana v červenci poslala otevřený dopis premiérovi Andreji Babišovi (ANO), ve kterém si stěžovala na to, že nebyli do RVIS přizváni a že jsou v některých ohledech ignorováni. Babiš následně Piráty odkázal na Dzurillu.

Piráti následně představili (PDF) šest svých zástupců, kteří mají v rámci RVIS působit. Vedle Bartoše a Profanta jsou to Jakub Michálek, kandidát na pražského primátora Zdeněk Hřib, Lukáš Kolářík a Martin Jiránek.

Piráti také rozjeli spolupráci s ICT Unií. Strana spolupracuje na přípravě zákona o e-governmentu, který po vypořádání připomínek chce na podzim předložit ve sněmovně.

Babišova vláda označuje digitalizaci a e-government za jednu z priorit, která se dostala do programového prohlášení. Nejvyšší kontrolní úřad mezitím připomíná, že stát je v kleštích dodavatelů IT systémůČesko si také v e-governmentu pohoršilo v žebříčku OSN.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).