Hlavní navigace

Piráti přišli s akčním plánem pro zavedení otevřeného softwaru na úřadech

21. 2. 2019

Sdílet

Razítko - úřad - úředník Autor: Depositphotos

Piráti vytvořili akční plán pro boj s vendor lock-inem a rozšíření využití open source ve veřejné správě, který má být součástí strategie Digitální Česko. Materiál vznikl na základě domluvy předsedy Pirátů Ivana Bartoše s vládním zmocněncem pro IT Vladimírem Dzurillou.

Plán (zde je plná verze ke stažení, PDF) se vypořádává se dvěma úzce souvisejícími tématy. Prvním je uzamčení k jednomu dodavateli (tzv. vendor lock-in), tedy nežádoucí stav, kdy instituce nemá na výběr a musí kupovat software pouze od jednoho dodavatele, což narušuje hospodářskou soutěž a vede k nepřiměřeným cenám. Druhým tématem je nasazování softwaru s otevřeným zdrojovým kódem, což je cesta, jak se vendor lock-inu zbavit a nejsnazší způsob jak sdílet software mezi více institucemi (nemusí se například zohledňovat licenční politika výrobců softwaru).

„Při snaze o digitalizaci Česka vzniká řada strategických dokumentů, které jsou však bezzubé, pokud k nim neexistuje návod určující jejich realizaci. Proto Piráti rovnou přichází s akčním plánem pro zavedení otevřeného softwaru na úřadech,” uvedl pirátský poslanec a předseda podvýboru pro eGovernment Ondřej Profant a dodal: „Úřady trpí nedostatkem kvalifikovaných odborníků, zvláště pak v oblasti IT. Proto je potřeba jim práci v této oblasti co nejvíce ulehčit jasnými návody, které jsou realizovatelné i na menších úřadech.”

„Naším cílem bylo vytvořit praktický postup a podklady pro ministerstva a jejich úřady i zastupitele v obcích a městech, aby se dokázali orientovat v problematice otevřeného softwaru a věděli, jak v této oblasti postupovat,“ shnruje Ivan Bartoš.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 21. 2. 2019 23:06

    bez přezdívky

    A teď se vrátíme do reality.

    Zrovna nyní sháníme IT technika a nabízíme plat v 9.platové třídě. Pokud půjde přímo ze školy (bez praxe), tak může podle tabulek dostat až 18 230 Kč hrubého a pokud by měl vysokoškolský titul (10. platová třída), tak až 19 760 Kč hrubého. https://www.pracomat.cz/poradna/pro-pracujici/228-platy-statnich-zamestnancu.html#plat_tab_2_2019
    Což musíme dorovnávat tzv. zaručenou mzdou. https://www.ospzv-aso.cz/obsah/71/minimalni-zarucena-mzda-2019/23519 takže ve výsledku můžeme nabídnou až 19 850 Kč hrubého měsíčně a to dokonce i pro středoškoláka s maturitou. Ten samý plat samozřejmě ručíme i pro vysokoškoláka. Osobní příplatek je možný a pohybuje se max. 500 Kč měsíčně. Pozn. pokud by uchazečem byl vysokoškolák s 10 letou praxí tak nabízíme až 23 790 Kč hrubého.

    A teď co se očekává za tento měsíční plat:

    Skupina prací 5 - Zajišťování správné funkce a chodu vymezených uživatelských úseků informační a komunikační infrastruktury. Stanovování a organizování způsobů a postupů využívání komunikačních prostředků výpočetní techniky. Zajišťování ochrany, údržby a aktualizace složitých databází. Zajišťování správy, funkčnosti a bezpečnosti lokálního síťového prostředí. Monitorování a diagnostika sítí, definování a přidělování adres uživatelům a propojování na další sítě. Zajišťování bezpečnosti dat. Zajišťování integrity dat. Nastavování databází. Zajišťování servisu uživatelům na úseku správy databází. Monitorování a nastavování parametrů podle požadavků uživatelů.

    Ne, to opravdu není vtip - vítejte v "Czech Republic: The Country For The Future"

  • 21. 2. 2019 19:47

    bez přezdívky

    Jenom aby to nedopadlo jako x podobných plánů v minulosti. Problémem totiž není neochota nasadit otevřený software, ale překlopit stávající dlouholeté databáze a vlastně veškeré dokumenty úřadů tak, aby to netrvalo několik let a nasazení otevřeného formátu nezruinovalo dotčenou instituci. Zejména firma začínající na G..... má propracovanou strategii, jak nasazení svobodného formátu blokovat. Takže než "kuchařku" pro hloupé - klikni vlevo a pak vpravo, by se hodilo konečně vytvořit spisovou službu a soft pro účetnictví, včetně dalších nezbytných modulů v otevřeném formátu, nebo alespoň ve vlastnictví státu.

  • 22. 2. 2019 22:10

    BASSET

    Tak pak se není čemu divit, že tam není dost kompetentních lidí. V Praze řidič MHD dostane 35 000 hrubého měsíčně a lítačku pro celou rodinu za hubičku, tak kdo by chodil pracovat na ministerstvo za tyhle peníze ? Kdy už to těm ministrům a náměstkům dojde, že takto to dál asi nepůjde ? Ubrat na platech různých zbytečných "poradců" a zaplatit solidního odborníka

  • 25. 2. 2019 14:44

    bez přezdívky

    Dobrý den,

    hospodaření s veřejnými prostředky je neoddělitelně spojeno s plnou odpovědností řádného hospodáře. Proto považuji za velmi důležité nepropadat hurá trendům a lobby, a prověřit plány vůči již proinvestovaným prostředkům, funkčním řešením, nebo např. zkušenostem a dobré praxi. Není možné "si testovat" trendy na veřejném prostoru, hrát si s bezpečností občanů, "hrát si" s našimi daněmi.

    Uveďme si příklad a čerstvou zkušenost např. Mnichova – pionýra Open Source ve veřejné správě, vcelku dobře srovnatelné prostředí s Prahou (region, počet obyvatel, …):
    Mnichov za cca 45 000 000,00 Euro (údaje se různí od 30 do 60 000 000,00 Euro) přešel z Windows na Linux (Ubuntu), přechod měl 2 roky zpoždění, celkem trval 10 let (rozhodnutí 2003, realizace 2013). Radní si od toho tehdy slibovali větší transparenci fungování, úsporu výdajů, přístup ke stále se rozvíjející nabídce bezplatného softwaru a hlavně lepší funkcionalitu bez nutnosti nákladné externí technické podpory.

    Výsledek: prodražení, zpoždění, pády, nutnost udržování záložních OS i IS a rozhodnutí vrátit se zpět na Windows. Odhlasováno 11/2017, realizace naplánovaná do 2020, náklady jsou někde uváděné až na 90 000 000,00 Euro !!
    To je velmi drahá zkušenost a je důležité se z ní umět poučit.

    Open Source není v principu špatná myšlenka, to vůbec ne. Jen to nesmí být na úkor zajištění kvality a bezpečnosti.
    Pokud tady někdo zmiňuje "firma začínající na G..... ", pak ať dodá, že firma garantuje funkčnost, plnění legislativy, plnění metodiky, a systémy fungují už desítky let a v přepočtu na jednoho uživatele za pakatel. Ve srovnání s jinými např. zahraničními SW je levnější v řádech.

    Upozorňuji na priority: plnění mezinárodní i národní legislativy, metodiky organizace, bezpečnost, transparentnost, participativnost, Open Data koncept, IoT ready koncept ... toto je nutné mít zajištěné - garantované, za to běžný dodavatel vždy smluvně ručí.

  • 23. 2. 2019 17:58

    mberber6

    Díky za odkaz, přečetl jsem. Je to spíše "Best practice" než plán. U plánu předpokládám nějaké položky a termíny... Moje zkušenost s Open Source je taková, že sice je to třeba zdarma, ale zase do toho musím investovat svůj čas... Je otázka jak to nakonec cenově výjde.... Např. bezpečnostní scannery Nessus / OpenVAS. šetřím ročně cca 40 000,- ale na počátku do toho musím investovat minimálně měsíc času. Ovšem jak to nastuduji, pak je to dokonce lépe škálovatelné. Zase existují problémy s aktualizací DB zranitelností, taky se dají řešit, ovšem za cenu vlastního zásahu do programů synchronizace... :))) ( musím umět programovat..­.)Takže je to tak na půl....

  • 24. 2. 2019 10:16

    Smazaný profil

    Chvalyhodna snaha ...

    Nahradime sice uzavreny, ale funkcni software, sice otevrenym , ale nefunkcnim

    Kdy si ta particka pubertaku uvedomi, ze use case v tomto prostredi neni “pubertak otevre word a neco napise” ale o propojeni a integraci?

    A v teto oblasti nejake “otevrene” reseni neexistuje.

    Zase resi kraviny :(

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).