Hlavní navigace

Pořad Janka Kroupy na televizi Nova znepokojil radní Českého rozhlasu

30. 9. 2019

Sdílet

Janek Kroupa Autor: TV Nova

Jedna z podzimních novinek televize Nova, pondělní pořad Příběhy českých zločinů, zaujala členy Rady Českého rozhlasu. Televizní sérií o vyšetřování nejznámějších kriminálních případů totiž provází zaměstnanec Českého rozhlasu, investigativec Janek Kroupa. Radní chtějí od vedení rozhlasu písemné vysvětlení, kdo mu to dovolil.

„Možná bude (Janek Kroupa) říkat, že ho nemám rád, ale fakt je mi to jedno, co si o mně myslí. Všiml jsem si, že tento investigativní novinář, který – jak jsem si přečetl před X měsíci – má tuším plat 120 tisíc korun, skoro na úrovni generálního ředitele, začal dělat pořad na TV Nova. Dělá pro konkurenční médium. Přijde mi to trošku zvláštní. Já mu ty peníze tady samozřejmě nezávidím, ale domnívám se, že pokud někdo má takhle nadstandardní příjem, kupuje si rozhlas jakousi jeho exkluzivitu,“ prohlásil radní Tomáš Kňourek.

Na veřejném zasedání rady se k němu minulý týden připojil i další radní Vítězslav Jandák: „To jsou otázky, které dostáváme i z parlamentu. Tady nejde o to, že pan Kroupa pracuje i někde jinde. Určitě by z toho nevznikl takový rozruch, kdyby pracoval pro veřejnoprávní televizi. Tam by to nenarazilo, to jsou partnerské firmy. Ale on pracuje pro trošku bulvární Novu. V tom je to překvapení a to, co vzbudilo pozornost.“

Generální ředitel René Zavoral na podněty radních reagoval tím, že do 15. října předloží písemné vysvětlení, protože věc musí probrat s ředitelem zpravodajství Janem Pokorným, který byl v době jednání rady na dovolené. 

„Tuto činnost musel někdo schválit. Z mého pohledu to musel být ředitel zpravodajství Jan Pokorný, případně šéfredaktor stanice Radiožurnál Ondřej Suchan. Za sebe rovnou řeknu, že nejsem šťastný, pokud někdo, kdo je tváří investigativní žurnalistiky Českého rozhlasu, je zároveň angažován jakožto autor podobného typu pořadu v soukromé televizi. Obecně fluktuace osobností napříč médii nedělá dobrotu. Český rozhlas investuje, a teď se nebavíme o panu Kroupovi, ale obecně, do moderátorských tváří nemalé prostředky proto, aby to byly především tváře veřejnoprávního Českého rozhlasu,“ uvedl Zavoral.

Radního Tomáše Kňourka dále zajímá, jestli byl Janek Kroupa nějak sankcionován kvůli reportážím o hospodaření Agrofertu na pozemcích jiných vlastníků. Rada Českého rozhlasu loni konstatovala, že v nich byl porušen Kodex Českého rozhlasu a velká vysílací rada v srpnu 2018 upozornila rozhlas na porušení zákona. 

Generální ředitel následně přišel o část odměn a zároveň zkrátil odměny i řediteli zpravodajství. „Jak to dopadlo směrem k panu kolegovi Kroupovi, nechci zbytečně fabulovat. Mám za to, že tam žádná sankce nebyla, ale to bych řekl něco, co nemám ověřeno,“ sdělil Zavoral radním. I v tomto případě podá vysvětlení do poloviny října.

Aktualizováno 19:50 – „Janek Kroupa rozhodně nebere 120 tisíc korun. Budu po radním Kňourkovi žádat omluvu,“ sdělil Digizone.cz ředitel zpravodajství Jan Pokorný, který má stále dovolenou.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 30. 9. 2019 11:35

  lahvon

  Tywe, co dělá ten kňourající Kňourek na pozici radního? Vždyť je to ostuda. Nikomu nezávidí plat, ale ty peníze řeší. Takže očividně ty platy lidem okolo sebe závidí a nepřeje. Jinak by to neměl potřebu explicitně vytahovat, včetně částek.
  Sice proti Jankovi Kroupovi nic nemá, ale jde po něm jak pes na lovu.
  Sice informaci o postihu pro Janka Kroupu nemá, nemá nic ověřeného a sděloval by tak neověřené subjektivní dojmy, ale stejně to napíše. S tím trapným dovětkem, jako že to vlastně neříká. Ale přitom tu spekulaci vypustí.

  Ať se na mně nikdo nezlobí, ale taková míra neprofesiality, to se jen tak nevidí.

  A dost mě děsí, že člověk s tak pokřiveným morálním profilem je placený z veřejných peněz a vykonává veřejnou službu. Myslím tím radního Kňourka. Aby nedošlo náhodou k mýlce.

 • 30. 9. 2019 12:59

  bez přezdívky

  Chápu to dobře, že po odvysílání reportáží ohledně Babiše se najednou začne zkoumat, zda reportér nemá moc velké příjmy, zda náhodou nepracuje v moc různých médiích, zda on .. - jako pardon, ale takový hon na čarodějnice si snad můžeme odpustit.

  Kdyby Jandák a další měli něco proti těm reportážím, to bych chápal. Ale takto..?

 • 30. 9. 2019 11:41

  ld

  Uff, co to je za bláboly? Myslel jsem, že dojmy zaměstnavatelů, že si někoho pracovním úvazkem kupujete na 24 hodin denně, jsou konečně pryč.

 • 30. 9. 2019 11:52

  Nickless account

  Udrzet nezavislost verejnopravnich medii je v soucasne dobe a blizke budoucnosti nejvetsim ukolem vsech demokratu teto zeme, nebot jak se pise zde "Bez svobody médií není demokracie".

  https://svobodumediim.cz/

 • 30. 9. 2019 14:43

  KarelE

  Tam záleží na tom, jakou má smlouvu. Pokud je to klasický pracovní poměr s pracovní smlouvou, pak si sice dotyčného na 24 hodin denně nekupujete, ale exkluzivitu pro daný obor máte. Zákoník práce to stanoví docela přesně: stejný nebo obdobný typ práce smíte pro někoho jiného vykonávat jedině s písemným souhlasem zaměstnavatele.

  Co je na tom blábolu hodně divné je, že nedokáží sehnat pracovní smlouvu a její dodatky. Když k vám přijde cizinecká policie lustrovat zaměstnance, tak to musíte mít ihned k dispozici. Dokonce to řada firem raději vozí ssebou i k zákazníkům. A tady najednou má někdo dost času na nějaké bláboly, ale nemá dost času zajít se na personální podívat, co v té smlouvě je a zda je tam případný písemný dodatek o tom, že dotyčný smí stejnou práci dělat i pro konkurenci? Nebo tam mají takový bordel, že jim trvá než to dohledají? V duchu "v kartotéce nic není, ale ještě projdeme šuplíky a šanony v celém třetím patře, zda to někdo omylem nezaložil"?

  No a pokud to není zaměstnanec a práci vykonává na základě jiné smlouvy, například na živnostenský list, tak pak je to jen o tom, co v té smlouvě je. A opět - vezmu a kouknu se. Je tam exkluzivita?

 • 30. 9. 2019 15:29

  Filip Rožánek

  Samotné reportáže řešili loni. Jak píšu v článku, došli k závěru, že reportáže porušovaly rozhlasový kodex a velká vysílací rada navíc poslala rozhlasu upozornění na porušení zákona. Sankci v důsledku toho dostal generální ředitel i ředitel zpravodajství, radní teď zajímá, zda byl vlastně nějak postižen i autor reportáže.

 • 30. 9. 2019 15:25

  Filip Rožánek

  Rada Českého rozhlasu personální smlouvy zkoumat nemůže, proto se obrací na generálního ředitele. Ten se jí zodpovídá a dodává požadované informace. Protože Janek Kroupa spadá pod ředitele zpravodajství, který je na dovolené, požádal generální ředitel, aby dostal nějaký čas na vyjádření. Nejde ani tak o pracovní smlouvu, spíš o to, že ředitel zpravodajství podepisuje případný souhlas na speciálním formuláři.

 • 1. 10. 2019 12:19

  KarelE

  Máte pravdu o tom, co se stalo. Jenže tak se to stát nemá - na tenhle dotaz musí být zaměstnavatel schopný odpovědět na počkání. Fakt, zda je někdo na dovolené apod., na to nemůže mít vliv. Mají štěstí, že tazatelem je Rada Českého rozhlasu a ne třebas policie nebo inspekce práce. Neschopnost dodat veškerou personální dokumentaci okamžitě je vážný prohřešek.

  Své by o tom mohly vyprávět agentury zaměstnávající cizince. Ty svým zaměstnancům raději rovnou radí, aby si kopii pracovní smlouvy brali ssebou do práce. Cizinecká policie totiž na nějaké "víte on je pan ředitel momentálně na dovolené" není zvědavá.

  Navíc se nebavíme o firmě s 10 zaměstnanci, takže se dá očekávat, že tu otázku dokáže okamžitě zodpovědět některý z pracovníků personálního oddělení. Ti asi nebudou všichni na dovolené? Neochota odpovědět okamžitě prostě svědčí o tom, že je něco špatně. Osobně bych za tím nehledal nějaké spiknutí, ale jen obyčejný šlendrián, kdy pravá ruka neví co dělá levá a tak je potřeba se předem dohodnout, co se bude tvrdit, případně zpětně podepsat nějaký papír, na který se zapomnělo. Což je přesně ten důvod, proč třebas inspekce práce chce všechno ihned a co není ihned, to jako kdyby nebylo.

 • 1. 10. 2019 12:32

  Uncaught ReferenceError:

  Na počkání? To lze max. v malé společnosti, kde jsou všechny dokumenty v jednom šuplíku a mají tam přístup všichni, ale v korporátech jakýkoliv přístup do smluv znamená aktivovat určitý vnitřní proces, dohledat relevantní dokumenty (přeci jenom mohou být na více odděleních) a formálně správně na žádost odpovědět. Přeci nechceš, aby kdokoliv mohl listovat ve smlouvách na počkání a předávat z nich informace dál?

  I policie nebo inspekce práce ti na to dává několik dní čas. Výjimkou je pouze soudní příkaz k zabavení dokumentů a vstupu do prostor.

  U cizinců tohle řeší speciální zákon. Pokud podnikatel/za­městnavatel nahlásí dopředu cizince na sociálku (což je jeho povinnost), nemusí mít na pracovišti k dispozici pracovní smlouvy a další doklady, jenom daný zaměstnanec musí mít osobní úřední doklady k prokázání totožnosti. Cizinců se ale zaměstnává minimum proti čechům, takže těch dokumentů není tolik. Pro české zaměstnanec zákony nevyžadují mít pracovní smlouvy na pracovišti.

 • 6. 10. 2019 13:11

  Viklicka

  To je zajímavé, že Václav Moravec, který pracoval zároveň v České televizi a rádiu Impuls, nikomu z Rady ČT nevadil...

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář se zaměřením na média. Dlouholetý účastník i pozorovatel českého mediálního cirkusu. Pracoval v Marketing & Media, Hospodářských novinách a Českém rozhlase.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).