Hlavní navigace

Poslanci chtějí, aby se situací v Radě ČT zabývala celá sněmovna

8. 12. 2020

Sdílet

Česká televize Autor: Filip Rožánek

Mediální výbor sněmovny doporučuje, aby se situací v Radě České televize zabývalo celé plénum dolní komory parlamentu, a to neprodleně. Návrh poslance Pavla Blažka (ODS) podpořilo osm členů výboru. 

Členové výboru souběžně apelovali na politiky, aby se nevměšovali do činnosti demokraticky zvolených mediálních rad. Ve svém usnesení rovněž konstatovali, že jediné relevantní posouzení činnosti Rady ČT mohou dát nezávislé soudy. 

Radní dnes poslancům vysvětlovali, proč a jak odvolali 11. listopadu 2020 svůj ekonomický poradní orgán, dozorčí komisi. Poslanci za hnutí ANO prosazovali názor, že politici by do jednání rady neměli vůbec zasahovat a označovat její kroky za protiprávní. Argumentovali, že je tím jinak narušeno oddělení zákonodárné a soudní moci. Opoziční poslanci naopak upozorňovali, že sněmovna Radu ČT volí a ze zákona se radní dolní komoře zodpovídají.

Také senátor David Smoljak (STAN), který se zasedání sněmovního výboru zúčastnil, podotknul, že rozhodnutí Rady ČT jsou podle právních analýz nepřezkoumatelná, protože vztah k ní má jen Poslanecká sněmovna. 

„Na jedné straně nemůžeme zpochybnit, že volba Rady ČT je politické rozhodnutí, na druhé straně se ptám, proč ji nenecháme pracovat a pleteme se jí do práce. Diskutovat jsme mohli už při samotné volbě,“ nechal se slyšet poslanec SPD Lubomír Španěl.

Legislativní odbor sněmovny poskytl poslancům právní rozbor, podle něhož nebylo odvolání členů Dozorčí komise v souladu se zákonem. „Jsem připravena nést důsledky, pokud to soud zpochybní,“ sdělila poslancům členka Rady ČT Hana Lipovská, která odvolání Dozorčí komise prosadila. Upozornila, že zákon je starý a místy umožňuje více výkladů. 

Kdy a zda vůbec sněmovna zařadí situaci v Radě České televize na program svého jednání, není zatím jasné. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).