Hlavní navigace

Poslanci znovu proberou kandidáty do Rady České televize

Sdílet

Filip Rožánek 20. 4. 2021
Česká televize Autor: Filip Rožánek

V úterý 27. dubna bude volební výbor sněmovny znovu diskutovat o kandidátech do Rady České televize. Důvodem je právní analýza, kterou si nechal zpracovat senátor David Smoljak (STAN). Dokument upozorňuje, že některé z dvanácti finalistů navrhly spolky a organizace, které neplní své zákonné povinnosti, případně jejich činnost ani nenaplňuje definici určenou zákonem o České televizi.

Plénum sněmovny se začalo před týdnem zabývat volbou kandidátů na čtyři místa v Radě České televize, která se uvolní na konci května. Kvůli nabitému programu schůze ale na bod došlo až pozdě večer a nakonec bylo jeho projednávání přerušeno po vystoupení poslanců Tomáše Martínka (Piráti) a Jana Bartoška (KDU-ČSL). Rozprava k bodu nebyla dokončena, takže poslanci nemohli přistoupit k tajnému hlasování o nových členech Rady ČT. 

Celá sněmovna by se k rozpravě a tajné volbě měla vrátit 4. května od 18 hodin, uvedl v úterý dopoledne na svém Twitteru poslanec Tomáš Martínek (Piráti).

„Při absenci řádného posouzení způsobilosti kandidátů i navrhujících organizací je možné zasáhnout do ústavou chráněných práv ostatních kandidátů, a vystavit tak Radu ČT možnosti zrušení usnesení Poslanecké sněmovny o volbě do Rady ČT Ústavním soudem ČR,“ tvrdí právní analýza (PDF).

Jan Bartošek (KDU-ČSL) kromě toho požádal volební výbor sněmovny, ať zadá další právní analýzu, zda vystupování současné členky Rady České televize Hany Lipovské neodporuje zákonu. Hana Lipovská společně s Janou Bobošíkovou založila Institut svobody a demokracie, který se vyjadřuje k politickým otázkám i dění v České televizi. Videa o České televizi, která společně připravují, poté pomáhají šířit profily politiků SPD. Zákon o České televizi požaduje, aby člen rady zůstal při výkonu své funkce nestranný a neprosazoval žádné skupinové zájmy.

Kvůli protiepidemickým opatřením bude schůze výboru veřejnosti nepřístupná. Zájemci ji ale budou moci sledovat v přímém přenosu na sněmovním webu, uvádí pozvánka zveřejněná na internetových stránkách volebního výboru.

Aktualizováno 10:59 - Zprávu jsme aktualizovali a doplnili datum, kdy by se poslanci měli vrátit k hlasování o nových členech Rady ČT na plénu sněmovny.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.