Hlavní navigace

PPF a CETIN za stovky milionů spouští modernizaci bezpečnosti telekomunikační sítě

6. 8. 2021

Sdílet

5G vysílač O2 a CETINu Autor: Jan Sedlák

PPF Telecom Group rozjela velký projekt modernizace zabezpečení telekomunikačních sítí. Vyjde na vyšší miliony eur, tedy stovky milionů korun.

Akce se týká společností CETIN a Telenor v Srbsku, Maďarsku, Bulharsku a Černé Hoře, kde PPF po odkupu Telenoru působí. Časem dojde také na CETIN v Česku.

Pro CETIN projekt zajišťuje japonská společnost NEC. Ta pro zabezpečení signalizace nasadí technologie od firmy Cellusys a v dalších částech sítě integruje Fortinet. Akce má být dokončena v příštím roce.

“Jedná se o modernizaci v rámci přirozeného životního cyklu, v některých zemích je navíc spojena i s obměnou dalších komponent core sítí,” uvádí CETIN pro Lupu.

“Stávajícím systémům se buď blíží konec podpory, nebo neumožňují další navýšení kapacity. Modernizace jednak kapacity navýší, ale zároveň přináší i nové funkce tak, abychom byli schopni čelit novým hrozbám,” dodává podnik.

Projekt se zaměřuje na několik segmentů zabezpečení jako jsou Gi/SGi firewally, CG-NAT, VNF a cloud core, signalizační a GRX řešení (GTP, SS7, SIP, RTP Inspection, Diameter), oddělení interní sítě a internetu nebo VPN pro vzdálené přístupy zaměstnanců, zákazníků a partnerů.

Například signalizační protokol SS7 je zneužíván v rámci kybernetických útoků. Pracuje s ním i NSO Group, kolem které se točí nedávná kauza se špehovacím softwarem Pegasus. Ten byl nasazen i v Maďarsku, kde PPF působí.

“Se signalizací SS7 jsme v našich sítích bezpečnostní problémy neměli. Nyní je již tato signalizace na ústupu, zůstává ale součástí i nového bezpečnostního řešení,” uvádí CETIN pro Lupu.

CETIN bude bezpečnost sítě řešit také v Česku. “Bezpečností řešení je kombinací několika vrstev. Ve většině zemí skupiny CETIN tato konkrétní vrstva spadá do kompetence CETINu, v případě České republiky tuto bezpečnostní vrstvu pro vlastní síť provozuje O2. Nyní probíhají výběrová řízení na další vrstvy bezpečnostních řešení, kde se počítá s obměnou i v českém CETINu,” vysvětluje firma.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).