Hlavní navigace

Seminář: Úvod do SEO -- Letní škola SEO

16. 7. 2004
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

V dnešním semináři vám zodpovím některé otázky, které byly zmíněné pod úterním článkem Úvod do SEO. Budeme se věnovat především tomu, zda má SEO vůbec smysl, kde je jeho místo ve webdesignu, má-li se jím zabývat ředitel či webdesigner firmy a zda se vám vyplatí nebo je pro vaši společnost naopak nebezpečné.

Nejprve několik poznámek k průběhu seminářů:

  • pokud bude některá otázka probírána v pozdější „přednášce“ nebo bude vhodnější pro pozdější „seminář“, bude zodpovězena později (samozřejmě pokud bude vůbec zodpovězena),
  • zjistili jsme, že na každém semináři „stihneme“ probrat jenom několik otázek. Předem se tedy omlouváme, že nestihneme zodpovědět všechny otázky.

Celý seriál je koncipován tak, aby byla zmíněna každá základní část optimalizace pro vyhledávače, tedy mělo by se dostat na všechny relevantní otázky. Cílem je vám pomoci pochopit, jak SEO funguje a jak upravit vlastní stránky tak, aby byly tzv. SEO-friendly.

Vyplatí se zaplatit si SEO konzultanta?

Rozhodnutí, zda zaplatit SEO konzultanta, závisí na několika faktorech:

  • v jakém oboru podnikáte,
  • jak je na tom se SEO vaše konkurence,
  • jak „velký“ je váš web,
  • jak velké zvýšení zisků můžete očekávat po optimalizaci (tedy jestli se peníze vrátí),
  • kolik času máte (nebo někdo z vašich zaměstnanců) na učení se (základů) optimalizace pro vyhledávače.

Zastavím se u posledního bodu. Zjistit, že první krok v SEO je správně umístit klíčové slovo na stránkách, upravit meta data atd., vám zabere pár dnů. Určit vhodný poměr klíčových slov v textu, meta, odkazech, titulu už vyžaduje prozkoumat konkurenční stránky vhodnými nástroji.

Zjistit, jak funguje PageRank, k čemu jsou dobré zpětné odkazy, že nezáleží jen na počtu, ale i kvalitě a relevanci, a jak se vůbec klíčová slova vybírají, chce další hodiny studia. Jak vytvořit informační strukturu webu, jak používat přepisování URL a další základy vám bude trvat třeba dva měsíce. Pak vše aplikovat, čekat na vyhledavače, analyzovat log soubory, upravovat chyby a učit se z nich… nekonečná práce.

Proto se vám mnohdy vyplatí zaplatit si odborníky a věnovat svůj čas věcem, které umíte dobře vy a pro které vás platí jiní lidé. Bruce Clay, jeden z nejlepších SEO konzultantů, k tomu říká: „Náš běžný firemní SEO projekt vás bude stát v průměru 50 dolarů denně. Pokud nedokážete vydělat dalších 100 dolarů denně na to, abyste byli vícekrát nalezeni ve vyhledávačích, co ještě děláte na Internetu?“

Ale pokud ten čas a chuť máte, můžete se SEO učit sami. Také proto je tu Letní škola SEO. Naučíte se nejen základy, jak uspět ve vyhledávačích, ale i pokročilejší techniky.

Když se někdo z Google ráno probudí a změní pár blbostí, je veškerá SEO práce nebo výdaje v…?

Všechny vyhledávače soustavně upravují své algoritmy a tedy i výsledky vyhledávání. V tom je právě ta nekonečnost optimalizace: stále se snažíte optimalizovat stránky pro stávající algoritmus.

Pointa je, že vždy musí být někdo ten první. A proč tam je, musí mít nějaký důvod: má dobrý obsah, navštěvuje ho hodně lidí, odkazuje na něj hodně webů a nebo něco dalšího. A proč byste nemohli být první vy? Stačí jen zjistit, jak na to.

Obecně ale vyhledávače nemění své algoritmy proto, aby přidělávaly práci tvůrcům webů a SEO konzultantům. Jejich cílem je nabídnout uživatelům co nejlepší výsledky vyhledávání. Nové MSN Search (http://beta.se­arch.msn.com/) dokonce přeřadilo placené výsledky z horní části do pravého sloupce. I když to může znamenat méně prokliků u placených výpisů a tím dočasně menší příjmy, cílem je, aby výsledky byly co nejlepší a nejpříjemnější pro uživatele. Dnes se bojuje o každého běžného uživatele a právě jeho mají všechny vyhledávače na zřeteli.

Je SEO normální součástí práce webdesignera?

Kdyby byla pravda, že SEO umí každý webdesigner a že to všichni uplatňují, že dokáží najít vhodná klíčová slova, která přivedou platící zákazníky, a dokáží upravit/vytvořit stránky tak, aby se dobře umísťovaly ve vyhledávačích, proč je tedy tak snadné optimalizovat stránky v ČR?

Člověk stavějící celý byznys na přízni Google je šílenec.

Jakákoli závislost na jednom zdroji příjmů je nebezpečná. Mnoho firem bylo na svých pozicích v Googlu závislých a objevily se dokonce žaloby. To však byla chyba dotyčných firem.

Naštěstí Google začíná ztrácet na své dominantnosti. V USA ho dohnalo Yahoo. Připravuje se nástup MSN Search a svoje místo má i AOL a další vyhledávače.

V každé zemi je navíc poměr vyhledávačů jiný. Často bývají silně zastoupeny lokální vyhledávače. Co se týče Česka, vede Seznam.cz, následován Googlem, Jyxem a Centrem.

Rozdělení vyhledávačů v USA, v ČR

ČR USA Celý svět
Toplist Navrcholu Comstore OneStat
Seznam 53 48
Google 28 26 35 56
Jyxo 17 6
Centrum 7 6
Atlas 1 7
Yahoo! 1 3 28 21
MSN 0,7 1 15 9
AOL 16 4

Údaje jsou v procentech.

Toplist – údaje z 14. července 2004, http://www.to­plist.cz/,
Navrcholu – data za únor 2004, http://www.iin­fo.cz,
Comstore – data za únor 2004, http://www.ones­tat.com/,
OneStar.com – data za leden a únor 2004, http://searchen­ginewatch.com/.

Má SEO budoucnost?

Bezesporu ano. Základní myšlenkou je vytvořit stránky vhodné pro uživatele a vyhledávače zároveň. Vyhledávače se snaží upravovat své algoritmy tak, aby ve svých výsledcích nabídly to nejlepší, co je na Internetu, dle přání uživatele. SEO je základní metoda pro moderní web. Nejsou to žádné tajné, neprůhledné praktiky, jak „zadupat konkurenci do země“. I když samozřejmě existují výjimky. SEO je součást internetového marketingu a tvorby webů.

Na dotaz „seo site:cz blog“ bylo v Google 5. srpna 2003 pouze 340 stránek, dne 5. června 2004 již 1920 a nyní Google zobrazuje již 2100 stránek. Tedy za necelý rok nárůst o 600 procent. Zájem o SEO tedy jednoznačně roste.

Např. Google na dotaz „SEO " zobrazí 8.300.000 výsledků a na českém Internetu na "SEO“ 62.900 stránek. Zájem o toto odvětví je tedy obrovský.

Dle statistik z Centrum.cz je například slovo „SEO“ vyhledáváno uživateli 65 krát za měsíc a slovo „optimalizace“ 154 krát za měsíc. Přitom uvažte, jak malý podíl ve vyhledávání Centrum má.

O SEO v ČR se zatím mezi podnikateli moc neví. Stále je téměř polovina lidí počítačově negramotná (viz článek Češi neumí pracovat s počítači), takže se není čemu divit. Při našich jednáních zjišťujeme, že podnikatelé znají tak maximálně Seznam, který považují za jakousi obdobu Zlatých stránek, a nic víc je nezajímá. Mají jenom představu „musím být ve Zlatých stránkách a v Seznamu“. Na druhou stranu je to velká šance pro ty, co pochopili sílu vyhledávačů a dobrých pozic.

Může být SEO nebezpečné pro můj web?

Může. Pokud uděláte velkou chybu, stává se, že váš web zmizí z vyhledávačů úplně, případně se propadne na „mrtvé“ stránky výsledků. Jestliže ale pochopíte fungování vyhledávačů, jejich práci a pravidla a budete-li se jimi řídit, nikdy se vám nic takového stát nemusí.

Je SEO a SEO. Tak jako všechno i optimalizace se dá zneužít. Search engine optimization je velmi podobné reklamě a marketingu obecně. Také se snažíte být viditelnější než ostatní. Ale stává se, že dobrý produkt je téměř neviditelný přes všechnu tu reklamu podprůměrných výrobků. Pokud ale výrobek je dobrý, zákazníky si možná najde. …ale můžete mu výrazně pomoci právě vhodnou úpravou stránek.

ebf - tip do článku - debata

Nejčastější chybou, se kterou se setkávám při úpravách starších webů, je duplicitní obsah. Tedy stejné texty, které můžete najít na různých URL. Nejde jen o doménu s www. a bez, ale například www.example.com a www.example.cz. Jiným příkladem může být nejrůznější spamming (příliš mnoho klíčových slov, falešná klíčová slova, cloaking, doorways atd.).

Další články Letní školy SEO

Úvod máme za sebou. Od příště se budu snažit odpovědět na vaše konkrétní dotazy z diskuse. Myslím, že by bylo nejlepší, pokud by vždy dotazy následovaly témata článků Roberta Němce.

Autor článku

Autor pracuje jako strategist ve společnosti H1.cz. Jeho profesní život se točí kolem online marketingu, marketingových strategií a tato témata konzultuje a školí. Je spoluzakladatelem společnosti H1.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).