Hlavní navigace

PPF chce údajně převzít Heuréku, kvůli nespokojenosti s příliš pomalým ozdravováním Mallu

4. 6. 2019

Sdílet

PPF Autor: PPF

Kellnerova investiční skupina PPF má prý v plánu převzetí největšího českého cenového srovnávače, s odvoláním na obeznámené zdroje to tvrdí dnešní Hospodářské noviny.

Krok podle HN souvisí s nespokojeností PPF s tím, jak probíhá dlouhodobé hospodaření a pomalé ozdravování ztrátové Mall Group. Ta vygenerovala podle poslední veřejné výroční zprávy (za účetní rok 2017) ztrátu 164,5 milionu korun, oproti tomu zisk samotné Heureky za stejné období vzrostl o 55 procent, což představuje 186 milionů korun. Heuréce se navíc daří i na dalších trzích, kde působí a má ambici vytvořit největší cenový srovnávač ve střední a východní Evropě. Podle dat z účetní uzávěrky PPF za rok 2018 se Mall Group dostala již dokonce do celkové ztráty 68 milionů eur, tedy přes 1,7 miliardy korun přičemž v předběžných výsledcích za fiskální rok, který skončil k 31. březnu 2019 se ztráta pohybuje kolem miliardy.

Souvislosti: Mall Group je ve ztrátě 1,7 miliardy. Připisuje to investicím, tržby dále rychle rostou

Převzetí Heureky by mohlo podle HN proběhnout formou kompenzace za předchozí investice PPF do skupiny. Mall Group spravuje e-shopy Mall.cz, CZC nebo Košík.cz, přičemž skupinu zastřešuje správcovská firma Sully Systémm která má na starost i Heureku. PPF kontroluje v Sully Systemu 40 %, dalších 40 % vlastní miliardáři Daniel Křetínský a Patrik Tkáč a 20 % patří investiční skupině Rockaway Capital za kterou stojí podnikatel Jakub Havrlant. Celý konglomerát vznikl v roce 2016, kdy Rockaway koupila tehdy druhý největší český eshop (Mall.cz) a Heureku za 5,4 miliardy korun. Finance na akvizici poskytla spolu s Křetínským a Tkáčem právě Kellnerova PPF, přičemž koncem roku 2017 došlo na kapitalizaci těchto peněz, díky které získala PPF a duo Křetínský – Tkáč uvedené podíly ve skupině.

Spojení cenového srovnávače s Mall Group budilo od počátku rozpaky, z Heureky odešla například Alza.cz, která se obávala, že její údaje může Mall Group využít v konkurenčním boji. Posvěcení transakce také téměř rok řešil antimonopolním úřad.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 5. 6. 2019 2:06

  bez přezdívky

  LUPA: zkuste přidat vlastní in-house analýzu,.. proč tomu asi tak je (že Mall nevydělává).. nemůže za tím stát megalomanské ego majoritního vlastníka Rockaway? Který žije v domnění, že na co sáhne, to se "ve zlato promění"? .. asi tam bych hledal tu prvotní příčinu studie, proč Mall a možná i další řetězce akvizičně skoupené skrze tento "holding" nenaplňují původní představy.. ostatně.. jaké ZKUSENOSTI měl Havrlant s malo/velkoobchodem před touto fúzí.. ?

  no je to váš plátek.. tady máte námět na investigativní žurnalistiku..

  5. 6. 2019, 02:07 editováno autorem komentáře

 • 5. 6. 2019 23:58

  bez přezdívky

  Kazdy zamestnanec, ktery od nich odejde mluvi o tom samem: nekompetentnost managementu, podivne lidske vztahy, nespolehlivost lidi.

  Kdyz jsem se tam pokusil nekolikrat reagovat na inzerat, tak se proste nic nestalo.

  Intuice mi rika, ze si s tim lidi u kormidel nevedi rady a spis by to potrebovalo provetrat. To se, ale nestane, protoze tyhle lidi to okecaji na kazde porade managementu, nez aby si kdokoliv z nich priznal chybu nebo kolektivni chybu. Budou to tlacit setrvacnosti co to pujde nebo dokud to bude dotovat dojna krava.

  6. 6. 2019, 00:01 editováno autorem komentáře

 • 6. 6. 2019 14:41

  bez přezdívky

  "z Heureky odešla například Alza.cz, která se obávala, že její údaje může Mall Group využít v konkurenčním boji. "

  Ale houby. Ti zdrhli, protoze ve srovnavacich jsou vecne na chvostu, a bylo moc videt, ze ty jejich "akce" jsou pekna habadura. Tak hledali jak se schovat a za to prevzeti dekovali vsem svatym, protoze meli aspon kryci duvod :)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).