Hlavní navigace

Praha 2 podává trestní oznámení na koloběžky Lime, prý ohrožují občany

Sdílet

Jan Sedlák 24. 9. 2019
Lime Autor: Jan Sedlák

Praha 2 podává trestní oznámení na společnost Lime, která v Praze provozuje sdílené elektrické koloběžky, a to z důvodu podezření spáchání trestného činu obecného ohrožení. Stejná městská část zároveň žádá hlavní město Praha o bezodkladné vypovězení memoranda s Lime o rozvoji služeb sdílených kol, a to kvůli soustavnému porušování podmínek provozu koloběžek a nerespektování dohod mezi firmou a Prahou 2.

„Elektrokoloběžky se v Praze 2 vyskytují tam, kde nemají co dělat. Jezdí po chodníku, jsou odkládány na nevhodných místech a během jízdy ohrožují chodce i účastníky silničního provozu. Přitom podle dohody uzavřené mezi MČ Praha 2 a společností Lime dne 24. 10. 2018 platí, že celé území Prahy 2 je v červené zóně, dokud provozovatel nepředloží doklady o splnění technické způsobilosti a podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, jak je vyžaduje česká legislativa. Červená zóna vymezuje místa, kde by nemělo jít jízdu ukončit ani přerušit. Společnost Lime ani jeden z požadovaných dokumentů nepředložila. Místo toho svévolně omezila červenou zónu v Praze 2 pouze na náměstí Míru s jeho bezprostředním okolím, park Folimanka, NKP Vyšehrad, Havlíčkovy sady a železniční stanici Praha – hlavní nádraží. Je tedy zřejmé, že službu sdílených koloběžek hodlá systémem půjč si a zahoď provozovat i nadále bez respektování požadavků městské části Praha 2,“ uvádí městská část.

Praha dále říká, že zatímco v roce 2018 potrestala Městská policie Praha 2 celkem 194 cyklistů a koloběžkářů, od začátku letošního roku do 15. září 2019 bylo spácháno 1048 přestupků těchto účastníků silničního provozu. Jedná se zejména o jízdu po chodníku.

Lime oponuje, že firma podmínky memoranda plní. Uvítá prý každopádně s Prahou 2 vyjasnění celého stavu.

Podívejte se na náš rozhovor s šéfem českého Lime Ondřejem Širokým:

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 24. 9. 2019 13:52

  bez přezdívky
  Zajímavé
  skutečně občany ohrožují koloběžky firmy Lime? Nebo jejich řidiči?
  skutečně je firma odpovědná za to, že koloběžky uživatelé pohodí, kde se jim zlíbí?
  skutečně je firma odpovědná za to, že její koloběžky jezdí po chodníku???!

  Přijde mi, že Pha2 pláče na špatném hrobě...

  Pokud to vezmu na analogii – tedy půjčovna aut, tak půjčovna také není odpovědná z to jak řidiči, kteří si auto vypůjčí řídí.... kudy jezdí a, kde se rozhodnou parkovat!!! Pokutu dostane řidič, který si auto vypůjčil. Já nevidím důvod vinit z problému Lime problém je u těch, kteří si koloběžky půjčují. Pokud to che Praha 2 řešit ať si připraví vyhlášku o pokutování špatně zaparkovaných koloběžek – Lime předá placení pokuty osobám, které koloběžku špatně zaparkovaly (to je možné). A ať pošle do ulic více strážníků, kteří budou řidiče instruovat, jak bezpečně na koloběžkách jezdit popř je pokutovat.

 • 24. 9. 2019 20:31

  bez přezdívky

  Tak ať Praha 2 vezme pár kárek co mají technické služby a kolobezky ktere parkuji špatně na ně hodí a odveze podobně jako se to dělá u aut. Platit u každé pokutu za odtah tak si to ta firma rozmyslí.

 • 24. 9. 2019 14:58

  bez přezdívky

  Jen aby nebylo vysledkem zjisteni, ze Praha 2 nadmerne podporuje pouzivani aut, ale kola, inline, kolobezky, atd tam nejde rozumne pouzivat..

 • 25. 9. 2019 6:55

  Asiofil

  S koloběžkama to jiné nebude - zaparkovat špatně auto si málokdo troufne, s koloběžkou co není jeho si hlavu lámat nebude. A co si budeme nalhávat, lidi se nezmění a bude se to válet všude možně. A o tom, že 90% uživatelů jezdí po chodníku kam nesmí, taky všichni víme. A to se taky nezmění - silnice jsou nebezpečné a/či nevhodné (dlažba). Kdyby měli lidé jezdit jen po vozovkách, pak o koloběžky nebude absolutně žádný zájem - lidé nejsou sebevrazi.
  Takže stručně, do většiny Prahy se koloběžky prostě nehodí a budou dělat jen potíže. A Praha 2 to moc dobře ví.

 • 25. 9. 2019 12:59

  bez přezdívky

  Myslím že nejen Praha 2. Uvědomuje si to i Magistrát, přesto s Lime smlouvu podepsal, a dělají toho poměrně málo k tomu, aby se to změnilo, bohužel...

  Nesouhlasím, že si auto dovolí málokdo špatně zaparkovat... můžete si o tom popovídat s městskými strážníky, a těmi borci, co ve jménu znamení blikaček "park-anywere", parkují leckde.

  Ano v současnosti si uživatelé dovolí pohodit koloběžku kdekoliv. Ale u aut právě z toho důvodu, že se to tvrdě pokutuje a odtahuje, není situace tak kritická. Pokud by se to rozumně pokutovalo i u koloběžek, situace by se rapidně změnila.

  Ježdění po chodníku na koloběžkách a kolech je obecně v ČR policií tolerováno, ačkoliv je to proti předpisům (zákonu). Podstatné je pouze to, aby ten člověk, co vejde na chodník se choval ohleduplně a chápal, že chodec má vždy přednost (i na chodníku), a to i ten co čumí do mobilu... Pokud se tak nechová, je na místě pokárání, nebo pokuta. Striktně vyhánět kola a koloběžky z chodníků v situaci, kdy jezdit po silnici je sebevražda, myslím nedává smysl a vedlo by to pouze ke zpomalení provozu a více nehodám často s vážnými následky.

 • 25. 9. 2019 16:04

  bez přezdívky

  Tak na magistratu nejsou na hlavu a je jim nejspis jasne jak by asitak dopadl soud, pokud by se pokusili zabavovat kolobezky podle zakona 361/2000 o provozu na pozemnich komunikacich.