Hlavní navigace

Praha 2 podává trestní oznámení na koloběžky Lime, prý ohrožují občany

Sdílet

Jan Sedlák

Praha 2 podává trestní oznámení na společnost Lime, která v Praze provozuje sdílené elektrické koloběžky, a to z důvodu podezření spáchání trestného činu obecného ohrožení. Stejná městská část zároveň žádá hlavní město Praha o bezodkladné vypovězení memoranda s Lime o rozvoji služeb sdílených kol, a to kvůli soustavnému porušování podmínek provozu koloběžek a nerespektování dohod mezi firmou a Prahou 2.

„Elektrokoloběžky se v Praze 2 vyskytují tam, kde nemají co dělat. Jezdí po chodníku, jsou odkládány na nevhodných místech a během jízdy ohrožují chodce i účastníky silničního provozu. Přitom podle dohody uzavřené mezi MČ Praha 2 a společností Lime dne 24. 10. 2018 platí, že celé území Prahy 2 je v červené zóně, dokud provozovatel nepředloží doklady o splnění technické způsobilosti a podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, jak je vyžaduje česká legislativa. Červená zóna vymezuje místa, kde by nemělo jít jízdu ukončit ani přerušit. Společnost Lime ani jeden z požadovaných dokumentů nepředložila. Místo toho svévolně omezila červenou zónu v Praze 2 pouze na náměstí Míru s jeho bezprostředním okolím, park Folimanka, NKP Vyšehrad, Havlíčkovy sady a železniční stanici Praha – hlavní nádraží. Je tedy zřejmé, že službu sdílených koloběžek hodlá systémem půjč si a zahoď provozovat i nadále bez respektování požadavků městské části Praha 2,“ uvádí městská část.

Praha dále říká, že zatímco v roce 2018 potrestala Městská policie Praha 2 celkem 194 cyklistů a koloběžkářů, od začátku letošního roku do 15. září 2019 bylo spácháno 1048 přestupků těchto účastníků silničního provozu. Jedná se zejména o jízdu po chodníku.

Lime oponuje, že firma podmínky memoranda plní. Uvítá prý každopádně s Prahou 2 vyjasnění celého stavu.

Podívejte se na náš rozhovor s šéfem českého Lime Ondřejem Širokým:

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?