Hlavní navigace

Praha 3 na darované počítače pro děti bude instalovat Linux a open source

19. 11. 2020

Sdílet

Štěpán Štrébl

Radnice Prahy 3 pokračuje ve svém pozitivním přístupu k open source a Linuxu. Vedení slíbilo vydávat veškerý svůj interní software jako otevřený a s prvním už tak učinilo. Nyní bylo rozhodnuto, že se na počítače, které lidé v rámci sbírky darují dětem, bude instalovat Linux a další open source softwarové vybavení.

Darované počítače často přichází bez softwarových licencí. Praha 3 nechce pořizovat Windows a spol. a místo toho nainstaluje Linux Mint.

“Darované počítače vždy vyčistí odbor informatiky Prahy 3, nainstaluje do nich operační systém a další otevřený software, který žáci potřebují k práci. Standardní programový balíček pro žáky Prahy 3 tvoří Linux Mint jako operační systém namísto známých Windows, dále MS Teams pro Linux, webový prohlížeč Firefox a kancelářský balík LibreOffice,” uvádí radnice.

“Všechny programy, které žáci k práci potřebují, jsou totiž zdarma k dispozici v otevřené licenci v dostatečné kvalitě. Není důvod pořizovat drahé licence. Licence často stojí více než samotný stroj. Právě software, který je zdarma, a tudíž jej může využít skutečně každý uživatel, dělá výpočetní techniku přístupnější. Cílem práce s výpočetní technikou má být učení se kompetencím, ne pěstování závislosti na konkrétních programech, k čemuž profesionální balíky svádí. Funkce jsou ve všech programech podobné a standardizované. Žák se díky tomu naučí, že má hledat konkrétní funkci, ne tlačítko vpravo nahoře. Navíc mu nehrozí, že jednou o licenci přijde,” vysvětluje dále vedení Prahy 3.

Dveře pro open source na Praze 3 otevřel pirátský místostarosta Štěpán Štrébl. Ten svůj přístup k problematice už dříve popsal v rozhovoru pro Lupu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).