Hlavní navigace

Praha bude po úspěchu opět hostit světovou konferenci o bezpečnosti 5G sítí

18. 2. 2020

Sdílet

The Prague 5G Security Conference Autor: Jan Sedlák

V Praze se opět uskuteční akce s názvem The Prague 5G Security Conference, která odstartovala loni svým prvním ročníkem. Byla mimo jiné reakcí na obavy západu ohledně důvěryhodnosti čínských dodavatelů 5G komponent a navázala na varování Česka proti Huawei a ZTE. Konference proběhne 5. až 6. května v Národním muzeu a pořádá jí Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost a Úřad vlády ČR.

Z loňského ročníku vzešel dokument pojmenovaný The Prague Proposals, tedy Pražské návrhy. O něm jsme na Lupě psali s tím, že shrnul netechnické principy, jak v zabezpečení 5G sítí postupovat. Pražské návrhy následně například podpořila Sněmovna reprezentantů USA (dolní komora kongresu) a tvoří základ takzvaného 5G security toolboxu nedávno vydaného v rámci Evropské unie.

„Cílem letošního ročníku bude etablovat nástroje a řešení, která se podařilo prosadit v rámci EU, i u partnerů ze třetích zemí, jako je například Austrálie, Japonsko, Jižní Korea či Spojené státy americké. Výsledkem konference bude zpřístupnění tzv. Prague 5G Repository. Půjde o sadu opatření, která mohou být přijata či uzpůsobena pro specifické podmínky kdekoli na světě a která budou přispívat ke zmírňování rizik plynoucích z výstavby sítí 5G,“ uvádí Úřad vlády.

Česko má na akci rovněž ukázat „systém komplexní analýzy rizik, který vyvinul a používá NÚKIB. Jde o metodiku, která může být použita kteroukoli soukromou nebo veřejnou organizací pro posouzení rizik spojených s provozem kritických informačních systémů. Součástí bude také případová studie využití této metodiky při budování sítí 5G.“

Vláda další informaci o konferenci zveřejní v průběhu března.

O pražské bezpečnostní 5G konferenci a The Prague Proposals více na Lupě:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).