Hlavní navigace

Praha pokračuje v tažení proti krátkodobému ubytování, chce novelu živnostenského zákona

Sdílet

Karel Wolf 9. 6. 2020
Praha Autor: Jan Sedlák, Internet Info

Rada hlavního města pověřila radní Hanu Marvanovou, aby předložila zastupitelstvu města novelu živnostenského zákona. Navrhovaná změna má umožnit zakázat krátkodobé ubytovací služby po konkrétní období v roce a upravit podmínky, za kterých bude možné ubytovací služby poskytovat.

Návrh by měl především umožnit nastavit časový úsek, po který by nebylo možné ubytovací služby na jednom místě v jednom kalendářním roce poskytovat. Podobné limity mají dnes některá zahraniční města. 

V Amsterdamu je například možné poskytovat služby krátkodobého ubytování na jednom místě jen 30 dní v roce, benevolentnější Berlín omezuje krátkodobé ubytování na 182 dní, Paříž na 120 dní Londýn na 90 dní, americká města mají zpravidla limit 9 měsíců. Pokuta za nedodržení nařízení se pohybuje od stovek do desítek tisíc eur (v San Franciscu či Los Angeles okolo 500 dolarů za den).

„Podstatou návrhu je zmocnění obcí, aby mohly vydat nařízení, kterým budou regulovat rozsah krátkodobého ubytování v bytech. Jak se ukázalo v období před epidemií koronaviru, problematice regulace krátkodobého ubytování je potřeba se věnovat zejména ve velkých městech, neboť jeho poskytování prostřednictvím platforem typu Airbnb již dávno překročilo rámec sdílené ekonomiky. Doufám, že návrh získá v Parlamentu podporu, podobně jako v dubnu, kdy Sněmovna přijala první z našich návrhů umožňující živnostenským úřadům získávat od digitálních platforem informace o pronajímaných bytech, a mohly tak lépe vymáhat dodržování zákonných povinností,“ komentuje nový návrh Marvanová.

„Současná právní úprava není dostatečná k vymezení právního rámce regulace sdíleného ubytování, pokud jde o vymahatelnost plnění podmínek pro poskytování krátkodobých ubytovacích služeb. Poptávka po uspokojení bytových potřeb dalece převyšuje nabídku a nabízené nemovitosti k uspokojení bytových potřeb jsou nabízeny za ceny výrazně převyšující běžné tržní nájemné a u krátkodobého ubytování ještě výrazněji. Tento stav je vzhledem k politice bydlení neudržitelný,“ dodává.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.