Hlavní navigace

Praha zadala analýzu elektronických plateb v MHD za 600 tisíc korun

Sdílet

Jan Sedlák 12. 12. 2016

Kolik může stát analýza zavedení nových platebních metod v rámci městské hromadné dopravy? Magistrát hlavního města Prahy si od městského podniku Operátor ICT, který byl zřízen kvůli realizaci ICT a smart city projektů, na toto téma objednal studii, za kterou je ochoten zaplatit až 600 tisíc korun.

Objednávka konkrétně požaduje „zpracování specifikace projektu zapojení dalších identifikačních a platebních kanálů pro odbavování cestujících v Pražské integrované dopravě. Dalšími kanály jsou myšleny především mobilní aplikace a platební karty. Součástí zpracování je i specifikace případného back office řešení“.

Analýza má tedy popsat to, jak by bylo možné zavést elektronické způsoby platby v pražské hromadné dopravě a zavedení centralizovaného online systému. Praha chce mít možnost nahrát kupón na MHD kromě karty Lítačka také do mobilní aplikace nebo bezkontaktních platebních karet. Je to součást aktivit chytré Prahy, které prosazuje primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Předání výstupů analýzy se má uskutečnit do konce letošního roku. To, co přesně má na analýze stát až 600 tisíc korun, ještě město není schopné říci. „Vašemu dotazu se budou věnovat kolegové z Oddělení interního auditu a odpověď zašleme nejpozději do 3. ledna 2017,“ uvádí Operátor ICT k dotazům Lupy.

Objednávka podepsaná ředitelem odboru informatiky hlavního města Prahy Robertem Fialkou předkládá tabulku s personálními náklady mezi 15. 8. a 31. 10. tohoto roku. Ty mají při třech lidech (senior konzultant, architekt aplikací, architekt infrastruktury) měsíčně vyjít na maximálně 240 tisíc korun, přičemž každý z těchto lidí se má objednávce měsíčně věnovat 50, respektive 60 a 40 hodin.

Operátor ICT, který mimo jiné provozuje systém Lítačka, je kritizován za náklady spojené s budováním projektů chytré Prahy. Ročně má dostat projekty až za 300 milionů s tím, že na provozní náklady a mzdy půjde až 43 milionů.

Člen představenstva a šéf sekce Smart city v Operátorovi ICT Robert Králíček v rozhovoru pro Lupu uvedl, že firma vznikla i pro to, aby město mohlo najmout kvalitní odborníky a neplatit je jen dle tabulek.

Hnutí ANO, jehož je Králíček členem, ovládlo vedle Prahy řadu dalších projektů spojených s chytrými městy.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.