Hlavní navigace

Praha zveřejnila otevřená data o MHD, první je nasazují Google Maps

10. 1. 2019

Sdílet

Google Maps

ROPID, Dopravní podnik hlavního města Prahy a další dopravci dávají k dispozici nová data o veřejné dopravě. Publikována jsou ve formě otevřených dat a jsou neustále aktualizovaná.

Údaje obsahují informace o jízdném, garantované přestupy, jízdní řády v Praze a Středočeském kraji, polohy zastávek, prodejní místa, geografická data, výluky a mimořádnosti v dopravě a další. Pražský dopravní podnik chce také uvolnit data o aktuální poloze tramvají a autobusů.

„U vlakových linek máme již dnes data o polohách k dispozici pro účely dispečinku, jsou však ve velmi odlišném formátu a jejich zpracování ještě nějaký čas potrvá. Ohledně poloh vozů Dopravního podniku pak čekáme, až dopravce tato data uvolní,“ uvádí ROPID.

„Základem je soubor s jízdními řády, který poskytujeme ve formátu GTFS, který je asi nejvyužívanějším otevřeným formátem popisujícím jízdní řády. Při jeho tvorbě jsme vyšli z datového formátu, který publikuje Dopravní podnik hl. m. Prahy, a vylepšili jej o další důležité funkce, jako jsou jízdní řády vlaků nebo informace o ceně jízdného,“ popisuje Zbyněk Jiráček z ROPIDu.

První aplikací, která nové funkce využívá, jsou Google Mapy. Některé z údajů už jsou k nalezení také v IDOSu nebo Seznamu. Informace se mají objevit také v městské datové platformě Golemio.

Datové sady, dokumentace, informace o licenci a další údaje je možné nalézt na webu ROPIDu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).